Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

57. ALAY

A+A-

Çanakkale harbinde 57. Alayın en fazla harp ettiği ve tamamen şehit olup hiç ayrılmadan hakka yürüdükleri yerdir. 13 Ağustos 1915 günü Ramazan Bayramını kılıp hepsi çarpışarak şehit olmuşlar, bu şehitlik onlar için yapılmıştır.

   Dünya da Türk askeri kadar vatanı için gözünü kırpmadan ölen, savaş anında müthiş cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanın yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker, yeryüzünde görülmemiştir. Bunu kim söylüyor? Buraya çıkartma yapan İngiliz komutanı general… İşte Mehmetçik bir taraftan vatanı savunurken, diğer taraftan dünyaya medeniyet dersi veriyordu…

    Bu bölgede, kahraman ecdadımız Ağustos-Temmuz aylarında oruç tutmuşlar ve bayram namazını kılmışlardır. Kahraman Mehmetçik’e burada da ilahi Mucize tecelli etmiş. Huzur içerisinde Ramazan Bayram namazlarını eda etmişler. Çanakkale savaşları tarihi hatıralarını nakleden eserlerde bu hadise şöyle nakledilmektedir:

     Bayram namazına başladıkları vakit, Mehmetçiğin etrafını koyu bir sis sarar. Düşman kuvvetleri hiçbir ferdi göremez. Bu ilahi mucize himayesinde bayram namazı kılınır. Ve sisten de bir şey kalmaz. 57. Alaydakilerin cümlesi akşama kadar savaşırlar, bir kişi dahi sağ kalmaz. Hepsi şehit olup cennete uçarlar. Allah Teâlâ şefaatlerine nail eylesin.

     Burada sessizce yatan ve fakat ruhları asla boş durmayan bu vefakâr ve cefakâr şehit dedelerimize Fatihalar, ihlâsı şerifler ve dualar okuyarak, bu şehitliğimizin batı tarafında KORKU DERESİ’ nin arkasında, dört saat içerisinde onbin ve dört beş gün içerisinde toplam 43.000 ( kırk üç ) bin münevver (aydın) kesiminden vatan evladını şehit verdiğimiz, ARIBURUN YARLARI’ ndayız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.