1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 58- AMİNE VALİDEMİZ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

58- AMİNE VALİDEMİZ

A+A-

“Yemin olsun ki, Şeytan benim oğluma zarar vermeye yol bulamaz. Benim oğlum büyük bir hal ve şana sahibtir. Ben, ona hamile kalınca, içimden bir nurun çıkıp bana Şam beldelerinden Busra’daki sarayları aydınlattığını gördüm demiştir(R.A.).

         ÜMMÜ EYMEN- PEYGAMBERİMİZ

     Ümmü Eymen Peygamber Efendimizi şöyle över:

Bu çocukta Kureyşin sabahatı, Medinenin melahatı, Sad oğullarının fesahatı toplanmıştır diye överdi.

       HAZRETİ ZEYD

     Hz. Zeyd, ismi Kuranı kerimde sarahaten anılan tek sahabe şerefine nail olmuştur.

           PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNET HALİ

                        Bir rivayete göre sünnetli ve göbeği kesilmiş olarak doğmuştur. İmamı kastalani ise Mevahibin de, Velid bin Abbastan naklen, Peygamberimizin dedesi Abdulmuttalip tarafından sünnet ettirildiğini beyan ediyor.

     Dedesi Abdulmutalibe, neden ismini “Muhammed”  koydun diyenlere:

      “Allahü teala onu yerde ve gökte övülmüş kılsın diye “ dedi. Sonralarıda Fatımiler devrinden itibaren müslümanlar arasında, gerek develet erkanı ve gerekse halk tarafındanPeygamberimizin doğum gününde mevlit merasimleri tertip edilegelmiştir.

PEYGAMBERİMİZİN EVİ

     Peygamberimizin sav.doğduğu mübarek ev Mekkenin doğu tarafında, Safa tepesinin yanında, Haşim oğulları mahallesinde Mevlid sokağı” denilen yerdedir.

       Hz. Abdül-muttalibin hz. Halimeye(süt annesi) söylediği:

       Abdülmuttalib:   İsmin nedir ? dedi.

    Ben, adım Halime deyince gülümsedi. Ve “ Ne güzel ne güzel ey Halime, sende iki güzel haslet varki, biri sad, diğeri hilimdir”. Dünya ve ahiretin hahrı, izzet ve şerefi bu iki haslettedir. ( Bu durum, Halime validemiz mekkeye çocuk almaya gittiğinde vuku bulmuştur). Sad ise, Sad oğullarındanım dekesinden  mevzu olmuştur.

            EFENDİMİZİN İNCİLDEKİ İSMİ

      Efendikizin Ahmet “ismi” İncil kitaplarında Ruhul-Kudüs manasına olan “Paraklid” kelimesinin karşılığı sayılmıştır. Nitekim, İncilin arabça nushalarında da Paraklid yerine  Ahmet ismi kullanılmış ve öyle terceme edilmiştir. Saf suresinin 6. Ayetinde, İsa as.dan hikaye olarak  mealen “ Meryem oğlu İsa, İsrail oğllarına dediki ; Ey İsrail oğulları, ben Allahü Teâala tarafından sizlere gönderilen bir peygamberim. Benden önce indirilen Tevratı tasdik eder ve benden sonra Ahmed ismiyle gelecek peygambere müjdelerim” buyurulmuştur.

                            İMRİL-KIYS

       Kinde MeliklerindenHucr bin Haris’in oğludur. Babası katledildiği vakit, babasının intikamını almak için istanbula kadar giderek, Bizans Kayserinden yardım istedi. Bir mikdar azker alıp dönerken düşmanlarının tertibiyle, Ankara da zehirlenerek öldürüldü. Babasının devleti, miladi 565 yılları arasında son buldu.

PADİŞAHLARIN HOCALARA VERDİĞİ DEĞER

      Ünlü seyyahımız Evliya Çelebi merhum, padişahların hocalara vediği değeri anlatırken nakleder ki:

      Padişah Macar diyarındadır. Padişah ordu kenarında rasülullah sancağı ile bir tepe üzerinde durmakta idi. Huzurunda Yeniçeri ve Sipahiler, göğös göğüse çarpışmakta, Rasül sancağı önünde kırılmakta idi. Padişah, bu hali görüp yanında hazır olan hoca efendiye” Efendi ne çare edelim” der. Hoca efendi:

    Padişahım, yerinden ayrılma. Şimdi Cenabı Kibriyanın  yardım ve ihsanını görürsün” diye cevap verir. Orada bulunan Koca Solak başı:

“ Padişahım asla elem çekme. Deden Süleyman han ile Mohaç sahrası cenginde düşman biraz üstünlüğünü gösterip, sonunda bozulup, bir can kurtulmamıştı. Sabır iyidir” deyip Padişahı teselli ettiler.(evliya ç.s.c.7.s.106) (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.