1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. 5G'nin yol haritası belli oldu
5G'nin yol haritası belli oldu

5G'nin yol haritası belli oldu

Resmi Gazete'de yayımlanan 2017 yılı programında 5G teknolojisine de yer verildi. Yayımlanan programda, 2017 yılı içinde diğer ülkelerin 5G alanındaki Ar-Ge çalışmalarının takip edileceği ve patent çalışmalarının arttırılması için gerekli desteğin verilec

A+A-

2017 yılı programı Resmi Gazete'de yayımlandı. 5G teknolojisi de 2017 yılı programına girdi. 5G mobil haberleşme hizmetleri alanında uluslararası platformlara katılım, Ar-Ge çalışmaları, patent geliştirilmesi ve standartların belirlenmesi süreçlerine destek sağlanacak.

5G teknolojileri konusunda yol haritası belirlenecek. AB, ABD ve Uzak Doğu ülkeleri başta olmak üzere Ar-Ge çalışmaları yakından izlenecek. 5G alanında yerli patent çalışmalarının artırılması için gerekli destekler verilecek.

5G Teknolojisi: 5. nesil mobil telekomünikasyon hizmeti, yeni nesil kablosuz veri teknolojisidir. Bir önceki nesle göre 10 kat hızlı veri iletim hızı sağlamaktadır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar çalışmaların tamamlanması ve yürürlüğe girmesi planlanıyor.

5G çalışmaları dünya genelinde 2017'de başlayacak. 2017 Nisan ayında 5G'nin standartları belirlenecek, sonrasında altyapı üreticileri bu standartlara uygun ilk prototipleri geliştirecek. Daha sonrasında Türkiye'den Turkcell'in yer aldığı bir ekip ilk saha testlerini gerçekleştirecek. Bu testler 2017 ortasından 2018 sonuna kadar devam edecek.

Gelişen teknolojiyle birlikte kapasite sorunlarının 5G ile çözüleceğini belirtiliyor. Bugün bir baz istasyonuna bağlanan yüzlerce kişinin ortak bir kapasiteyi kullandığı ancak 5G ile birlikte 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesinin mümkün olacağını ifade ediliyor.

Kapasite sorunun çözümüyle birlikte indirme hızının 10 Gigabit'lere kadar ulaşacağı da söylenenler arasında.
Geride bıraktığımız haftalarda Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 5G teknolojisiyle hız denemesi yapmış ve 7.5 Gbps hız elde ederek rekor kırmıştı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.