1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 6 ayda 906 işçi iş kazalarında öldü!
6 ayda 906 işçi iş  kazalarında öldü!

6 ayda 906 işçi iş kazalarında öldü!

Türkiye’de her geçen sene artan işçi ölümleri, 2016'dan sonra 2017'de de rekora gidiyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre, 2017'nin ilk altı ayında ölen işçi sayısı 906'ya ulaşmış durumda.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre, Haziran ayında en az 164 işçi iş kazalarında yaşamını yitirirdi. Konya’da da Şubat ayında Karatay’da bulunan bir hurdacıda çalışan Ayhan Yıldırım (35), iş yerinde kullanılan Ş.U. (30) yönetimindeki iş makinesinin paleti altında kalarak hayatını kaybetmişti. Mayıs ayında da forkliftin çarpması sonucu yıkılan duvarın altında kalan kişi ve Haziran’da güvenlik kamerası kablosu bağlarken yaklaşık 5 metre yükseklikten düşen kişiler yaşamlarını kaybetti. Sık sık meydana gelen işçi kazaları sonucunda vatandaşlar yaşamlarını yitiriyor. Akrekon Mesleki Yeterlilik ve Eğitim Kursu Genel Müdürü Celalettin Taşoluk, işçilere eğitimlerin tam olarak verildiğini ancak işçilerin uygulamasında sıkıntısı olduğunu kaydetti.

img_6725.jpg

BELGE ZORUNLU AMA UYGULAMADA SIKINTI VAR

Mesleki Yeterlilik Kurslarının amaçlarının mevcuttaki çalışanların yaptığı işlerde eğitimi amaçladığını söyleyen  Celalettin Taşoluk, “Bu belgeler zorunludur. Belgeye sahip olmayanlar aslında çalışamıyor ama mevcutta uygulanamıyor. Çünkü işverenin acil personele, çalışanında acil işe ihtiyacı oluyor. Adam işe başlayınca firma ya da şahıs bize başvuruyor. 24 saat iş güvenliği 16 saat alan olarak toplam 40 saat eğitimini tamamlıyor. Mesleki yeterlilik Katılım Belgesini  Halk Eğitim Onaylı olarak alınır. Ama Mesleki Yeterlilik Belgesi tamamen farklı. Bunda teorik ve uygulamalı sınava giriliyor. Kaynakçıysa kaynak uygulaması yapıyor sınavda. İş güvenliği kurallarına uygun şekilde yaparsa Mesleki Yeterlilik Belgesini almaya hak kazanıyor. Konya’da Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak akredite olmuş sadece bir kurum var.” şeklinde konuştu.

KURALLARA UYULMUYOR

Ne kadar eğitim verilirse verilsin, insanların belirli alışkanlıkları olduğuna dikkat çeken Taşoluk, işçilerin iş güvenliği kurallarına uymadığını ifade etti. Taşoluk, “İskelede güvenlik önlemini al, halatını tak, şunu tak bunu tak desende adam kullanmıyor. İşçiye ne kadar eğitim verilirse verilsin hayati önem taşıyan iş güvenliği kurallarını atlıyor. Yüksek ve çok tehlikeli yerlerin çoğunda iş güvenliği uzmanları nerdeyse kamp kuruyor. Süreleri de arttı ve bir kişiye 40 dakika ayırıyorlar. A sınıfı iş güvenliği uzmanı 80 kişiye tam zamanlı olarak bakıyor. Bunları devamlı uyararak eksiklikleri gideriyor. İşçiye çelik burunlu ayakkabı giydiremiyorsun adam terlikle çalışıyor. Ceza uygulamaları var ama buda pek işe yaramıyor ve caydırıcılık sağlanamıyor.” dedi.

KONYA’DA 2 BİN 445 İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VAR

Konya’da ki işi güvenliği uzmanlarının sayısı hakkında da bilgi veren Taşoluk, A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yetersiz olduğunu dile getirdi. Taşoluk, Konya’da A sınıfı iş güvenliği uzmanının 398, C sınıfı iş güvenliği uzmanın bin 766, B sınıfı iş güvenliği uzmanın 291, iş yeri hekiminin 772, ve diğer sağlık personelinin de 198 kişi olduğunu söyledi.  A ve B sınıfı uzmanların yetersiz olduğunu kaydeden Taşoluk, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “C sınıfı, B sınıfına bakabiliyor, B sınıfı da A sınıfına bakabiliyor. Bu sayede yeterli oluyor ama şu anda A sınıfı iş güvenliği uzmanı olması gereken yerde B sınıfı iş güvenliği uzmanı var ve bu da alan dışı hizmet giriyor. Yani kimya mühendisi biri inşaat alanında iş güvenliği uzmanlığı yapabiliyor. Bir kimyager inşaattaki iş güvenliğinden ne kadar anlar.  Bu da ne kadar mantıksız ve yararsız olduğunu gösteriyor.”

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.