Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

6 Hz.Musa

A+A-

Hazreti Asiye’nin kazancı bununla kalmayacaktır. Hatta cettet de Rasülüllah Efendimizin hanımlarından olacağına, bakire olarak vefat edib, şehadet rutbesine kavuştuğuna dair  İslam tarihinden rivayetler vardır.

       Hz. Asiye bakire olarak vefat etmiştir. Firavn yanaştığı zaman şeytanlardan birini ona benzeterek, Asiye validemizle ilişki kurmamıştır. Hiç çocukları olmadığı da hakikattır. Asiye validemizin güzelliğine vurularak zorla almış, bağlı olduğu içinde tasarruf edememiştir.

      Firavn gibi nasipsizlerden etmeyip, Asiye validemiz gibi ilahi hikmetlerden nasibi bol olanlardan kılsın Rabbimiz..Anlayana sivri sinek saz,anlamayana davul zur az  demişler.

      TATLI DİL: Tatlı dil ve güzel konuşmanın ehemmiyetine gelince:

    Musa a.s. kardeşi Harun aleyhisselamın konuşması güzel olduğu için, onu yardımcı olarak dilemiş, ona da Peygamberlik verilmesini istemişti. Cenabı Hak, bu arzusunu kabul etmiş ve Firavn’a yumuşak bir dille hitap etmelerini de emretmişti.

        Bu hususla muhatabı irşad ve ikna vazifelerini yerine getirilişinde düzgün ifadenin, tatlı dilin, güzel konuşmanın ehemmiyetini göstermektedir.

     Sakalı siyaha boyamak adetini ilk defa Firavn  çıkardı:

     Veziri Haman, Firavnın gençleşmeye çok heveslendiğini görünce, iman etmesine mani olmak için “ben seni gençleştireyim “ diyerek morel verdi ve onun sakalını siyah boya ile boyadı. Sakalı siyaha boyamayı ilk defa o çıkardı. Ahmak Firavn da boyaya kandı. Bu rezil vezirin vesvesesine aldanarak, küfür üzere kaldı.

      Genç görünmeyi arzusu ve genç kalma hevesi; İlahlık davası yaşlanması ile son bulacağından, ben’lik davası söneceği korkusundan, rezilliğinin meydana çıkmasından korktuğu içindir.

      Ruhu kararmışsa, ilahi çizgiden uzak ise, Ben Ben diyerek yaşarsa, değil sakalını boyaması her tarafını boyaması onu cehennemden kurtarmaya yetmeyecektir. Bunun misalini Firavn’ın son anlarındaki halinden anlarız. Şöyle ki:                     

         Yunus suresi 90. Ayetinde mealen “Bu gün senin vücudunu, senden sonra gelenlere ibret ve mucize olması için, deniz de boğulmuş, kavminin arasından, kudretimizle yüksek bir yere

çıkaracağız. Muhakkak insanların çoğu bizim mucizelerimizden habersiz ve gafildirler” buyurulmuştur.  Bu ayetten çıkan manaya göre, Firavnın cesedi ibret için Allahın bir mucizesi olarak yüksek bir yere çıkarılarak korunacaktır.

       İngilterenin başkenti Londra da, Brıtish Müzesin de teşhir edilen ve Türkiye de Zafer mecmuası ile duyurulan bir ceset vardır. Bu cesedin Firavnın cesedi olduğu üzerinde durulmuş ve bu hususta hayli yayınlar yapılmıştır. Bizde mezkür cesedi yerinde inceleterek filimlerini çektirip mütalalarımızı çıkardık.  Hz. Allah sonumuzu hayreylesin. (O. Y. İ. Tarihi).  (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.