1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 60-MİRAC DA GÜLER
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

60-MİRAC DA GÜLER

A+A-

Hz. Âdem Peygamberimiz, Miraç da sağına bakınca güler, soluna bakınca ağlar gördü. Yani sağına bakınca cennetteki evlatlarını görüp gülüyor, soluna bakınca cehennemdeki evlatlarını görüp ağlıyor. Babamızın bu halinden mesajı her kişi kendi çıkarsın!

        ZEMZEM İLE YIKANDI

    Hicretten 18 ay evvel, Receb ayının sonlarına doğru, Rasülüllah bir gece Kâbenin Hatim denilen kısmına, (diğer bir rivayete göre, amcası Ebu Talibin kızı Hz. Ümmü Hanın evin-de) yatarken, Hz. Cebrail gelerek, o hazretin göğsünü yardı. Kalbini çıkardı, getirdiği bir leğen içerisinde Zemzem ile yıkayıp içini iman ve hikmetle doldurduktan sonra tekrar yerine koydu.

  İLK ÖNCE KIBLEYE KARŞI NAMAZA NAMAZ KILAN

        Hz. Bera, Akabe de en evvel biat eden ve yine ilk önce kıbleye karşı namaz kılan zattır.

         PEYGAMBERİMİZ HİCRET EDERKEN

      Kâfirler Peygamberimizin evi önünde birleştikleri sırada o hazret, yerden aldığı bir avuç toprağı başlarına saçıp, Yasin suresinin ilk dokuz ayetini okuyarak aralarından geçip gitti.

         MÜMİNİN RE’Yİ ÜZERİNE HADİSİ ŞERİF

        “Ma-rae’l-müminine hasanen fehüve ındellahi hasen” Yani, Müminlerin güzel gördüğü şey, Allah c.c.indinde de güzeldir” buyrulmuştur.(Ev. Çe. Se. C. 7. S. 64)

                    RAVZA-İ MUTAHHERA

Rasülüllah Efendimiz,Mescidi Nebeviye’yi yapacağında, arsa içerisindeki, hurma ve ağaçları kesdirmiştir.

      Aslında orası bir mezarlık olup, sonradan tasarruf altına girmiştir. Efendimiz bu kabirleri açtırıp, çürümüş kemiklerini başka bir yere gömdürdü.

                     MESCİDİ NEBEVİ DE

       Önceleri, sabah ve yatsı namazlarında, kuru hurma dalı yaprakları, kabukları yakılarak aydınlatılırdı. Sonraları Hz. Tememi Dari, Medineye gelirken, kıymetli kandillerle zeytin yağı getirdi.

      Bunu Rasülüllah Efendimiz gördü. Çok memnun oldu ve ona:

       -Sen islam ve Mescidi nurlandırdın. Allahü Teâala da seni dünyada ve ahirette nurlandırsın diye hayır dua etti. O kandili yakan zatın isminin Fetih olduğunu öğrenen Efendimiz, hayır ismi-Sirac’tır buyurmuş. Ve ondan sonra o zatın ismi SİRAC diye çağrılmıştır (Sirac, aydınlatıcı manasınadır. Rasülüllah Efendimiz, o zat Mescidi kandille aydınlattığı için bu ismi vermiştir. Yoksa Fetih ismi kötü olduğu için değildir, vallahü âlem). (İslam tarihi c.1.s31-32 ve  aynı sahife de,Mescidlerin tütsülenmesini, evler gibi temiz tutulmasını Efendimizin emr ettiği  yazılmaktadır.)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.