1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 60- MİRAC DA GÜLER MİNBER HAKKINDA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

60- MİRAC DA GÜLER MİNBER HAKKINDA

A+A-

       Hicretin sekizinci senesinde, bir sahabenin teklifi üzerine, Rasülullah Ensar kadınlarının (Medine-i Münevvere) birinin marangoz kölesine,Ilgın ağacından üç basamaklı ilk Minberi yaptırdı (İmamın Cuma namazında hutbe okuduğu yer).

        Peygamberimiz s.a.v.hutbe sırasında üçüncü basamağa kadar çıkar, oraya oturur, ayaklarını da ikinci basamağa koyardı.

        Kendisinden sonra gelen, Hz. Ebu Bekir, ikinci basamağa oturur ayaklarını birinci basamağa koyardı.

         Hz. Ömer birinci basamağa oturur, ayaklarının birinci yere koyardı. Hz. Osman, ilk altı sene Hz. Ömer gibi yaptı. Daha sonra iyice yaşlanınca, üçüncü basamağa çıkıp oturdu.

             PERDE:

        Minbere ilk defa perde astıran, Hz. Osman’dır. Hz. Muavine döneminde, kendisinin emriyle basamak dokuza çıkarıldı. Hicri altı yüz elli dört de Yemen Hükümdarı Muzaffer, kokulu Sandal ağacından yeni bir minber yaptırdı.

        Hicri 666 senesinde de, Mısır Hükümdarı Zahir Rüknüddin yeni bir Minber yaptırdı. Yine Mısır Hükümdarlarından Zahir Berkük, 797 senesinde yeniletti. Mısır hükümdarı Müeyyid Şeyhin 820 senesinde yeniletti. 886 senesinde vuku bulan yangından sonra, kerpiçten yapıldı. Üzeri alçıyla sıvandı. İkinci sene, Mısır hükümdarı Kayıdbay kerpiç minberi taş taş minberle yeniletti.

        Hicri 998 senesinde Osmanlı Padişahı Üçüncü Murad Han, İstanbul da halen mermerden imal ettirdiği 12 basamaklı ve halen kullanılan minberi, Mescidi Şerife koydurdu. Mısır Sultanının taş minberini de, Kuba mescidine koydurdu.

                     MESCİDİ NEBEVİYYE

          Osmanlı Sultanı üçüncü Murad Han, Mescidi Nebeviye ye 998 hicri yılında bir müezzin mahfili yaptırdı.

         Sultan Abdü’l-Mecid Han tarafından, o zamanın değeriyle bir milyon liraya yakın akçe sarf edilerek, Mescidi Nebevi ve Ravza-i Mutahhere yeniden inşa edildi. Daha sonra elktrik ile aydınlatıldı.

        Yine bu padişah zamanındatevessül kapusu adı ile yeni bir kapı açıldı. Mıhrab-ı Nebi, Mıhrabi Osmanie, Mıhrab-i Süleymani ve Mihrab-i Teheccüd namıyla anılan dört mıhraba ilave olarak Mihrab-ı nisa adıyla beşinci bir mihrab yapıldı. Ve yeşil kafeslerle ayrıldı.

        Osmanlı Sultanlarının hizmet devresinde, mescidin beş minaresi, on adet büyük ve geri kalanı küçük olmak üzere 242 kubbesi olduğu, eski 423 direğinin 327 mermer sütuna tahvil edildiği bilinmektedir.

         Mescidi-i Nebevi sahası ( 16326 )metre kare, pencere sayısı  44, minare sayısı ise Suudi kıralı Abdülaziz tarafından iki daha ilave ettirilerek yediye çıkartıldı. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.