1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 61- HAZRETİ AİŞE VALİDEMİZ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

61- HAZRETİ AİŞE VALİDEMİZ

A+A-

2200 Hadisi şerif rivayetiyle, en çok hadisi şerif rivayet eden yedi büyük zattan ve sahabenin en büyük fakihlerinden biri olmuş, sözleri hüccet kabul edilmiştir. Rabbimiz şefatlarına nail buyursun.

               ESHABI SUFFENİN HALİ

      Karınları aç kalsa bile, gönülleri ve gözleri her zaman tok duran, ecirlerini ancak Allahü Teâladan bekleyen kimselerdi.

       Onların iç alemlerini bilmeyenler, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, varlıklı kimseler zannederlerdi. İhtiyac içinde bir Suffe oldukları, ancak halsizlik ve zayiflıklarından, yüzlerinin soluk, elbiselerinin eski ve yamalı olmasından anlaşılırdı.( Zamanımızda da Elhamdülillah böyleleri eksik değildir.)

      HARP VE GAZALARDAN MUAF TUTULANLAR

       Tevbe suresinin 122. Ayeti kerimesinde beyan buyurulan, müminlerden bir taifenin, harb ve gazalardan muaf tutularak, halkı irşad etmek üzere yetiştirilmelerini emreden ilahi hüküm, işte bu ilk Kur’an müesseselerinde tatbik sahasına konmuştur.

                SAHABELERİN YETİŞMESİ

       Efendimiz, ayet ve hadislerde anlayamadıklarını söyleyenlere, o hususu tarif eder, izahat verirdi. Bazan da sahabelere hutbe irad ettirir yani konuşma yaptırır, kendiside dinleyip izahını yapardı.

    PEYGAMBERİMİZİN YAZI KATİBLERİ

          Rasülüllah s.a.v., gerek ilahi vahyin zabtında ve gerekse devlet adamları ve diğer insanlarlaalakalı yazışmalarda, sayısı 40 civarında olduğubildirilen rivayet edilen katibler vazifelendirmiştir.

       Not: Yazılar o günün imkanlarına göre, develere aid kürek kemikleri, yassı hurma dalları, tahta parçaları, bayaz ve yassı yumuşak taşlar kullanıldığı anlaşılmaktadır.

                             BESMELE

       Besmeleyi yazan ilk katib olarak bilinen hz. Halid ibni Said de Peygamberimizin şahıslarla alakalı yazılarını yazardı.

                 SİMSAR VE TÜCCAR

        Rasülullah Efendimiz, Ticaret erbabının “Simsar “ olan ismini “ Tüccar “ şeklinde değiştirdi.

     PEYGAMNBERİMİZİN AĞACA VERDİĞİ DEĞER

       Rasülüllah a.s. medine-i Münevverenin on iki mil  mesafelik çevresini, değnekle vurulup ağaç yaprağı dökmemek ve deve sürecek değnekten başka bir ağaç parçasıda kesilmemek üzere haramlaştırmış, koru haline getirmiştir.

         NAMAZ REKATLARININ ARTIRILMASI

        Mirac hadisesinde akşam namazı üç, diğer namazlar ikişer rekat olarak farz kılınmış ; Rasülüllah aleyhisselam  Medineye hicret ttikten bir ay sonraya kadar da, bu usül devam etmiştir.

      Hicretten bir ay sonra ise, hazerde ve  sefer de akşam namazının farzı üç, sabah namazının farzıda iki rekat üzere kaldı. Öğle, ikindi ve yatsı namazlarının  farzları ise, serde iki kılınıp hazerde ise dörde yükseltildi. Vitir namazı üç, Cuma namazının farzı iki. Fıtır ve kurban bayramları namazıda ikişer rekat olarak meşru kılındı.

   EZANDA ELLERİ KULLAKLARA TIKAMAK

        Efendimiz, hz. Bilale ezan sırasında sesi yükseltmeye yarayacağı için, iki parmağı ile kulaklarını  kapamasını da söyledi. Hz. İbrahim de Allahın c.c.kullarını hacca kabe-i şerifi ziyarete davetinde ellerini böyle yapmıştır.      

                     İSLAMDA ADALET

       Peygamberimizin Medine-i Münevverede müslümanlar arasında ve yahudiler arasındaki ahidname de (müslümanlara tabi olan yahudilerede, eşit muamele yapılır, zulme uğramazlar, aleyhlerinde bulunmaksızın yardım olunurlar) kaydedilmektedir.

 PEYGAMBERİMİZİN DİĞER KİTABLARDAKİ İSMİ

       İbni İshak, Yuhanna İncilin’de son peygamberin isminin, Süryani dili üzere “Münhamenna” diye geçdiğini, bunun arabça karşılığının “ Muhammed “ Rumca  karşılığının ise “ Beraklits “ olduğunu kaydetmektedir.

        Hatta eski şerialarda resim yapmak caiz olduğu için, Rasülü Ekremin resmi, diğer peygamberlerin resimleri arasında, mevcut olup eski kitap, bunu Manastırlarda muhafaza ediyorlardı. İslam elçileri, Bizans kıralı Heraklus’a vardıkları zaman, o da bu resimler arasından Peygamberimize aid olanını çıkarıp göstermiş ve aynen benzediğini öğrenmişti. (Devam edecek)  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.