1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 63- SURE-İ İHLASIN SEBEBİ NÜZULU
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

63- SURE-İ İHLASIN SEBEBİ NÜZULU

A+A-

 Yahudi alimleri, Allahü Teâlayı kimin yarattığını soracak kadar ileri gitmişler ve şaşkın hale düşmüşlerdi. İhlas suresi bunun üzerine nazil olmuştur.

             RASÜLÜLLAHIN UYKUSU

       Rasülüllah Efendimiz s.a.v.gözü kapalı ve kalbi açık olarak uyurdu.

      ÇOCUĞUN ERKEKMİ KIZMI OLACAĞI ?

     Yahudi büyüklerinden, Abdullah, kararını verip iman etmeğe geldiği  gün, Peygamberimize; Kıyametin ilk alameti, cennetliklerin ilk yiyeceği ve çocuğun nasıl erkek veya kız olduğuna dair üç soru sordu. Rasülüllah da kıyametin ilk alametinin; insaları doğudan batıya süren bir ateş, cennetliklerin ilk yiyeceğinin; balık ciğerinin sarkık olan fazla kısmı, çocuğunda; ana ve babasının suyunun önceliğine göre, erkek veya kız yaratıldığını bildirdi. Hz. Abdullah:

     -Bunları ancak bir Peygamber bilir dedi ve derhal  şehadet getirerek müslüman  oldu.

      PEYGAMBERİMİZE YAPILAN SİHİR VE SURELER

      Yahudiler, Rasülü Ekremin günden güne kuvvet kazandığını, müslümanlığın yayıldığını görünce, haset ve düşmanlıklarından dolayı bazı tertiplere giriştiler. Bu hususta kendileriyle aynı fikirde olan, münafıklarında teşvikiyle, Lebit bin As’am adındaki münafık yahudiye, altın vererek sihir yaptırdılar.

       Peygamberimiz s.a.v.vahi ile alakalı olmayan tabii hareketlerinde rahatsız oldu. Dokuz gün müddetle uzuvları hareket edemez hale geldi. Ne ilaç kullandı ise geçmedi.

        Lebid, Efendimizin arasıra işlerini gören bir Yahudi gencin, vasıtasiyle birkaç adet mübarek saç telini ele geçirmiş ve sihir; bunlar bir tarak üzerine kulanılarak yapılmış daha sonrada ağzı  kapalı bir kuyuya bırakmıştı.

        Hz. Cibril gelip vaziyeti haber verdi. Ve muavezeteyn, yani felak ve nas surelerini inidirdi. Bunun üzerine kuyudan sihir malzemesi çıkarıldı ve Zervan adındaki bu kuyu kapatıldı. Sureler okunup bitince, saç tellerinin düğümleribirer birer çözüldü. Rasülüllah sıhhate kavuştu. Bu hainliği yapan yahudilerede dokunmadı.

            CİHAT İÇİN GELEN İLK AYETLER

          Hac suresinin 39 ila 40. Ayetleri olmuştur.

      SERİYYE VE AKINCILAR: Seriyye: Düşman üzerine gece çıkarılan müfrezeler, askeri birlikler, keşif kolları demektir. Gündüz gönderilenlere ise “Sariye “ denir. Dilimiz de, bu kuvvetler, islam akıncıları olarak isim almıştır. Gazve:  Rasülüllahın bulunduğu harbe denir. Bulunmadığına Seriyye veya Baasnamı verilir

                     İLK İSLAM SANCAĞI

     İslamda en evvel yapılan Liva, yani sancak, meşhur olan rivayete göre, Peygamberimiz tarafından hz. Aişenin beyaz örtüsü, bir mızrağa bağlanmak suretiyle, meydana getirildi ve hz. Hamzaya teslim edildi.

     Daha sonraları çeşitli sancaklar yapılmıştı. Fakat, Hayber gazasında  büyük ve siyah bir sancak yapılarak, Rayet denilmiştir. Bu sancak dört köşeli, saçaklı ve üzeri benekli olup, üzerinde kelime-i Tevhid yazılıydı.

      Sonradan kurulan islam devletleri, bu sünnete uyarak beyaz, siyah veya daha başka renklerde sancak ve bayraklar yapmışlar. Üzerine kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet ve bazı ayetler nakşetmişlerdir. Bunların bir kıszmında yiğitlik, kahramanlık ve islam ifade eden, işaret ve alametler kullanılmıştır.

       Hz. Fatih Sultan Mehmed Han ise, İstanbulu aldıktan sonra sancak ve bayrak üzerine üç hilalin konulmasını emretmiştir. Bu itibarla, Osmanlı sancak ve bayrakları yeşil, kırmızı ve daha değişik renkler üzerinde üç hilal olarak kullanılmış. Sonra Sultan Mahmud Han Adli tarafından bir hilal ve bir yıldızdan meydana gelen şekle çevirilmiştir. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.