1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 63 yıllık gazete bayii teknolojiye direniyor
63 yıllık gazete bayii teknolojiye direniyor

63 yıllık gazete bayii teknolojiye direniyor

1948 yılında Konya’da doğan 70 yaşındaki İsmail Canakay,7 yaşından beri hem seyyar olarak hem de bayii şeklinde gazete sattığını, teknolojinin gelişmesi nedeniyle sektörün tehlike altına girdiğini bu nedenle de teknolojik karşı direndiğini söyledi.

A+A-

Tunahan SELVİ

Aziziye Mahallesi Sahibiata Caddesi üzerinde bulunan gazete bayiini işleten 70 yaşındaki İsmail Canakay, 7 yaşından beri Konya’da gazete satarak geçimini sağladığını anlattı.Bu işi faal olarak yapan tek kişi olduğunu dile getiren Canakay, babasını 7 yaşında kaybettikten sonra önce simit ve gazoz satmaya başladığını ardından Konya’da satılan yerel ve ulusal gazeteleri dağıttığını belirtti. Bu işe ilk başladığı yıllarda Konya’da Yeni Meram ve Yeni Konya olmak üzere iki adet yerel gazete olduğunu, o yıllarda insanların sürekli olarak yazılı basını okuduğunu vurgulayan Canakay, günümüzde okuyan çok az insan olduğunun altını çizdi. Küçük yaşlarda önce ayağı çıplak olarak gazete dağıttığını dile getiren Canakay, “Konya’nın merkezinden tut da en uzağındaki mahallerine kadar gazete dağıttım. İlk önce gazoz sattım sonra simit sattım. Babamı kaybedince evin yükü benim sırtımdaydı. Yeri geldi ayağı çıplak da gazete dağıttım. Konya merkezden Tıp Fakültesi’nin oraya gazete satmaya gidiyordum. Uzun yıllar seyyar olarak gazete dağıttım. Sonra bisiklet ile dağıtmaya başladım daha sonra ise motosiklet ile bu işe devam ettim.” şeklinde konuştu.


TEKNOLOJİ ÇIKTI MERTLİK BOZULDU


Seyyar şekilde 33 sene gazete dağıtımı yaptıktan sonra yaşlandığını ve bu nedenle bir büfe kiraladığını vurgulayan İsmail Canakay, 30 yıldır da bu büfede gazete sattığını ancak teknolojik gelişmelerin gazete bayilerinin varlığını tehdit ettiğini dile getirdi. Büfesinde başta Konya’nın 16 yerel gazetesi olmak üzere toplamda 60 gazete sattığının üzerinde duran Canakay, 30-40 yıl önceye oranla Konya halkının daha az gazete okuduğunun altını çizerek; “ Eskiden her köşe başında bir gazete bayii olurdu. İnsanlar adeta gazete almak için sıraya girerlerdi. O zamanlar binden fazla gazete satardık. Örneğin ulusal bir gazete burada 250 adet okunurken yerel gazetelerimiz 300 adet satılırdı. O yıllarda herkes çok okurdu şimdi ise tramvaya biniyorum herkesin elinde bir akıllı telefon var. Kimse gazete, kitap okumuyor. Herkes televizyon, internet ile meşgul oluyor. Örneğin eskiden Konya’da yerel bir gazete en az 200 adet satardı şimdi ise 5-10 adet zor satılıyor. Mesela büfeye gelen her gazetenin adeti belli burada kayıtları var. Akşam iş bitince bakıyorum elimde bazı günler gazete bile kalıyor onları geri iade ediyorum. Eskiden televizyon falan yoktu, sadece sinema vardı. Ne yazık ki artık devir değişiyor tabiri caizse adeta teknoloji çıktı mertlik bozuldu.” diye konuştu. Konya halkının sadece Konyaspor’un maçı olduğu günlerde yerel gazeteleri talep ettiği bilgisini paylaşan Canakay, diğer günlerde genellikle ulusal ölçekli gazetelerin okunduğunu işaret etti. Gelişen teknolojiye, hızla dünyaya yayılan internete karşın mesleğini devam edeceğini vurgulayan Canakay, ilkokul mezunu olmasına rağmen gazete okumaktan büyük haz duyduğunu kaydederek herkesin gazete okuması tavsiyesinden bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.