1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 64- HAZRETİ ALİ (R.A.)
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

64- HAZRETİ ALİ (R.A.)

A+A-

   Hz. Ali Efendimiz, Uşeyre vadisinde bir ağacın altında uykuya yatmış ve yüzü gözü toprak içinde  kalmıştı. Rasülüllah s.a.v., gidip kendisini-“ Kalk, ey Ebu Turap – toprak babası diye seslenerek uyandırdı. Hz.  Ali bu lakaptan çok hoşlanır ve kendisine bu lakapla hıtap edilmesinide çok arzu ederdi. (İsminin Ebu Turab olması bundandır).

      MÜMİNLERDE EMİR LAKABI

   Rasülüllahın s.a.v., amca oğullarından hz. Abdullaha hicretin 17. Ayında Necdiye yolunda sefere çıkarken verilmiştir. (Tafsılat Mesned’tedir)

       HARAM AYLAR

     Haram aylar olan Receb, zi’l-kade, zi’l-hıcce ve muharreme diğer insanlarla beraber riayet edegelene müminler için, daha sonra bu hüküm kaldırıldı ve her ayda cihad helal kılındı.

      KIBLE HAKKINDA

     Hicetten sonra Medine-i Münevverede iki kıbleyi birleştirme imkanı ortadan kalkmış yapılan mescidlerin mihrab-ı Kudüs’e doğru  inşa edilmişti. Halbuki Rasülü Ekrem, ceddi İbrahim aleyhisselamın kıblesi Kâbeye doğru namaz kılmayı arzulardı. Kudüs’e yönelince Beytullahın arkasında kalması, kendisine ağır geldi. Üstelik yahudilerin:

      -Muhammed ve sahabiler, biz gösterilceye kadar, kıblelerini dahi bilmiyorlardı. Kıblemizi kabul edib  namazlarını oraya doğru kılıyorlardı. Dinimizin diğer usüllerini kabul etmiyorlar. Bu ne tuhaf şeydir ? şeklindeki sinsice konuşmaları, o hazreti iyice rahatsız ediyordu.

     Bu sebeble Rasülüllah s.a.v. bu hususta vahi gelmesi için Cebrail a.s.ın geliş yeri olan semaya doğru, sık sık başını çeviriyordu.

      Bu hal içerisinde 17 ay geçti. Hicretin ikinci senesi Şaban ayının 15 de Salı günü, Peygamberimiz Seleme oğulları yurduna gitti. Maksadı merhum hz. Bera bin Maruf’un oğlu hz. Bişr’in evine uğrayıp, onun evini ziyaret etmekti.

      Rasülü Ekreme orada yemek ikram ettiler.daha sonrada müminler öğle namazını beraber kılmak için mescide daldılar. Rasülüllah, cemaate farzın ikinci rekatını kıldırırken, rüku sırasında kıblenin Mescid-i Aksadan Mescidi Harama  çevrildiğine dair vahi geldi. Ve hemen kıbleye döndü. Cemaatde Peygamberimizle beraber döndü. Namaz böylece tamamlanmış oldu. Bu sebeble bu “Mescidin adı Mescidi Kıbleteyn” olarak kaldı.

      Kıblenin değişmesine dair gelen vahi, Bakara suresinin 144. Ayeti kerimesidir.

 RAMAZAN ORUCU FARZ OLMADAN ÖNCE ORUÇ NASIL TUTULURDU

     Peygamberimiz (a.s.) Ramazan orucu farz kılınmadan evvel, ayda üç gün, her ayın ortasında üç gün ve Aşure günü gibi, nafile oruçlar tutar, sahabelerinede tutmalarını tavsiye ederdi.

        ESHABI BEDRİN ADEDİ

  Ordu da 64 ü Muhacirlerden, diğerleri Ensardan olmak üzere 305 mücahit vardı. Rasülü Ekrem tarafından izinli ve mazeretli sayılan 8 müminle beraber, “Bedir Eshabı” denilen bu zatların hepsi 313 kişi oldu.

            PAROLA

     Parola, Efendimiz zamanında da vardı. Bedir de müca-hidlerin parolası “ Ya Abderrahman “, Ensarın ki “ Ya Abde-llah” ve “ Ya Ubeydallah “ bütün müminlerin ki ise “ Ya Ehad. Emit- Ey bir olan Allah öldür, şeklinde idi.

        Rasülü Ekrem Meleklerin alameti olduğunu söyleyerek mücahitlerinde, alametler takmasını bildirdi. Bunun bunun üzerine, müminler kuş tüylerinden, renkli yün ve kumaşlar-dan, baş ve göğüslerine tuğlar taktılar. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.