1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 65. Hükümet taşeronu, emekliyi ve çalışanları sevindirecek
65. Hükümet taşeronu, emekliyi ve çalışanları sevindirecek

65. Hükümet taşeronu, emekliyi ve çalışanları sevindirecek

65. hükümetin hayata geçireceği müjdeler ile 720 bin taşeron işçi kamu çalışanı olacak, 11 milyon emekli yıllık 200-300 TL promosyona kavuşacak, 13 milyon çalışanın tazminatına güvence gelecek, 4.2 milyon kişinin sağlık primi düşecek.

A+A-

65. Hükümet; çalışanların, emeklilerin, Genel Sağlık Sigortası primi ödeyenlerin heyecanla beklediği düzenlemeleri hayata geçirecek.

Kısa sürede uygulamaya alınacak promosyon, kıdem tazminatı, Genel Sağlık Sigortası ve taşeron işçilere kadro düzenlemeleri ile 28 milyon 920 bin kişinin yüzü gülecek.

İSTİFA EDENE DE TAZMİNAT

- Promosyonun başlamasıyla 11 milyon emekli yıllık 200-300 lira ek gelire kavuşacak. Sadece memurlar değil, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri de maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon alabilecek.

- Her çalışanın kıdem tazminatı almasını sağlamak için hayata geçirilecek fon sistemi ile 13 milyon çalışan güvence elde edecek. Yeni sisteme göre; her çalışanın bireysel bir kıdem tazminatı hesabı olacak. İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak.

Çalışan her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğunu ve nemasını takip edebilecek. Kıdem tazminatında mevcut haklar güvence altında olacak.

Yeni sisteme girmek isteyen işçi fona geçecek, tercih hakkı bulunacak. Kıdem tazminatı hesaplaması yeni sistemde de 30 gün üzerinden yapılacak. İşveren zora düşse de iflas etse de çalışan tazminatını alabilecek. Yeni sistemin işten çıkartılanlar gibi, istifa edenin de kıdem tazminatı alabilmesinin yolunu açması bekleniyor.


395 TL YERİNE 50 TL

- Genel Sağlık Sigortası'nda tek prim sistemine geçilecek, 4.2 milyon kişinin ödeyeceği tutar düşecek. Halen 4.2 milyon kişi sigorta primini 65,88, 197,64 ve 395,28 lira olmak üzere 3 farklı dilimden ödüyor. Bu uygulama değişecek. Tek bir prim tutarı belirlenecek, herkes bu tutardan ödeme yapacak. Bu tutarın da 50 lira olması planlanıyor.

- Kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan 720 bin taşeron işçi kadroya alınacak. Bu işçiler kamu çalışanı olacak. Bunun için gereken yasa tasarısı tamamlandı.

Yasa çıktıktan sonra taşeron işçiler, kendi kurumlarına başvuruda bulunacak, ayrıca gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığına yönelik sınava girecek. Sınavı geçenler kamuda 'özel sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.