1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 66- ABBASİLER VE TÜRKLER
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

66- ABBASİLER VE TÜRKLER

A+A-

Abbası Halifelerinden Halife El- Mensur( 754-775) zamanından itibaren Türkler, Arab ordularına asker olarak dahil olmaya başladı. Halife El- Mütevekkil zamanında (847-861) ise Abbasi Devletinin en önde gelen üç şahsıyeti Türktü. Türklerin Bağdat’ta idareyi ele almaları üzerine uzak eyaletlerde bulunan Türk valiler müstekıl birer hükümdar gibi hareket etmeye başladılar. İlk müslüman Türk devletlerinden bazıları bu suretle kuruldu. Bunlar arasında Mısır’daki Tûlûnoğulları Devleti Ahmed bin Tülün isminde bir Türk kumandanı tarafından kurulmuştur. Ahmet bin Tûlûn, Dokuz Oğuz Türklerindendi.

İslamiyetin devlet ve halk olarak Türkler arasında kabulü ilk defa İtil( Volga) Bulgarları arasında gerçekleşti. Bulgar Hanı Almış, 920 de Bağdat halifesine müracaatla islamiyetin öğretilmesi ve kaleler inşası için kendilerine din  ve ihtisas adamı gönderilmesini istedi. Halife Muktedir Billah tarafından gönderilen kalabalık bir elçi heyeti 922 Mayısında Bulgar memleketine geldi. Almış Han ve maiyeti in öğretilmesi ve kaleler inşası için kendilerine din  ve ihtisas adamı gönderilmesini istedi. Halife Muktedir Billah tarafından gönderilen kalabalık bir elçi heyeti 922 Mayısında Bulgar memleketine geldi. Almış Han ve maiyeti Elçilere fevkal-ade bir hürmet ve kabul gösterdiler,

İtil Bulgarlarından sonraki Müslüman Türk devletleri Karahanlılar, Gazneliler ve Selçuklular idi. Karahanlılar 944 senesinde  islamiyeti resmi din olarak kabul etti. Karahanlılar 999 yılında Selçuklulara bağlandılar. Karahnlılar devrinde 200.000 çadır Türk halkı İslamiyeti kabul etmiştir.

962 senesinde Alptekin adlı bir Türk kumandanı Afganistanın Gazne şehrini zabdederek Gazneliler Devletini kurdu. Gazneliler 1040 senesinden sonra Selçuklulara tabi oldular. 1186 senesinde de Gurlular tarafından tamamen ortadan kaldırıldılar.

Onuncu asrın ikinci yarısında  Seyhun Nehri kıyısı kıyısı ile bunun kuzeyinde yaşayan Oğuzlar, Semerkant ve Buhara taraflarına inmeye başlamışlardı. Buhara tarafına inen Oğuzların başında Kınık boyundan Selçuk Bey’in oğulları vardı. Selçuk Bey’in torunlarından Tuğrul ve Çağrı Bey’ler, çetin şartlar içinde Selçuklu Devletini kurdular. Tuğrul Bey, 1064 senesindevefat ettiği zaman, kurduğu devletinsınırlara Ceyhundan Fırat’a kadar uzanıyordu. Yerine geçen Alparslan 1071 de Malazgirt Ova’sında Bizanslıları mağlup ederek Anadolu’nun Türk ülkesi olmasını sağladı. Bu zaferden sonra Anadolu’nun fethine Kutalmış Bey’in oğulları memur edildiler. Kutalmışoğlu Süleyman Şah, büyük zaferler kazanarak Üsküdara kadar geldi ve İznik’i hükümet merkezi yaparak Türkiye Selçuklu devletini kurdu.

Onüçüncü asırda Moğol istilası, İran, Horasan ve Maveraünnehr taraflarında yaşayan alim ve Evliyanın hemen hepsinin Anadoluya gelmelerine sebeb oldu bu istila Selçuklu Devletinin de ortadan kalkmasına yolaçtı.

Fakat çok geçmeden yüksek yaylalarda yaşayan Türkmen Beyleri Anadoluyu istilacıların elinden kurtarmaya muvaffak oldular. Bu Türkmen Beylerinden biride Osman Bey’di. 1299 dan itibaren gelişen Osmanlılar, manevi yapısı ve teşkilatı bakımından Selçuklu Türklerinden devraldığı bir çok değerlerle cihanın en büyük devletlerinden birini kurmaya muvaffak  olmuşlardır.

Türklerin en özelliklerinden biri kuvvetli bir teşkilatçılık kabiliyetine sahib omalarıdır.. yaşadıkları hayat da onları, hürriyyete, istiklale alıştırdığı için hiçbir zaman devletsiz olmamışlardır. Gerçekten Türklerin 2500 yıllık tarihlerinde devletsiz kaldıkları, yani istiklallerini kaybettikleri bir devre rastlanmaz. Dünya da daima bir veya birkaç Türk devleti bulunmuştur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.