1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 67- ZÜLFİKAR KILICI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

67- ZÜLFİKAR KILICI

A+A-

Peygamber s.a.v. küfür büyüklerinden Münebbih’in “Zülfikar “ namı ile meşhur kılıcını ve Ebu Cehilin devesini, kumandan hissesi olarak, kendine ayırdı. Be deveye Hudeybiye gazvesine kadar bindi. Orada kurbanlığa ayırdı. Müşrikler o zaman 100 deve ile değişme teklifinde bulundu. Ancak Efendimiz, kurbanlık işareti vurulduğu için kabul etmedi. Zülfikarı ise, Uhud harbi öncesinde hz. Ali’ye verdi.

                         EBU LEHEB

      Bedir muharebesi mağlubiyetinden, üzüntüsünden yatağa düştü. Yakalandığı Adese hastalığından, her tarafı yara bere içerisinde kaldı. Hezimetden 7 gün sonra, kahrından ölüp gitti. Ancak ölüsü de ortada kaldı. Çünkü hastalığın tehlikesinden oğulları bile yanaşamadı. Uzaktan sopalarla tutularak bir çukura atıldı.

HZ. ALİ İLE FATIMA VALİDEMİZİN VAZİFE TAKSİMİ  

      Peygamberimiz s.a.v. kızı ile damadı, yani karı koca arasında vazife taksimi yaptı:

      Ekmek pişirmek, ev süpürmek ve el değirmeniyle arpa öğütmek gibi ev içinde olan işleri, hz. Fatıma’ya verdi. Deve sulamak ve çarşıdan bir şey almak gibi dışarı işlerini de, hz. Aliye tahsıs etti.

       PEYGAMBERİMİZİN KILINC MUCİZESİ

      Efendimiz, Gatafan oğulları gazvesinden dönerken, istirahat için yattığı ağacın dibinde iken, müşriklerden Gavres isimli birisi ağacın dalında asılı kılıncını almış o sırada Rasülullah s.a.v.uyanmıştır.

  HAZRETİ HASANIN VELADETİ VE KULAĞINA EZAN

      Hazreti Hasan Efendimizin doğumu sırasında Ayete’l- Kürsi, Felak ve Nas sureleri okundu. Peygamberimiz a.s. çocuğun kulağına ezan okudu. Yedinci günü başını tıraş ettirerek, saçının ağırlığınca sadaka verdi. Akika kurbanı kesti ve dağıttı.

            Hz. AMR İBNİ CENUN VE UHUD

       Dört oğlu Bedir’e katılan ve topal olduğu için götürülemeyen hz. Amr İbni Cenun, Uhud harbine giderken şu viciz sözü söylemiştir:

      -“Aksayarak da olsa, beni şehid olup cennete  girmekten alıkoymayın “ diye israr edenlerdendi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.