1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 68- HUZEYLİLER VE HZ. SUHEYB İLE HZ. ZEYD
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

68- HUZEYLİLER VE HZ. SUHEYB İLE HZ. ZEYD

A+A-

      Huzeylilere Efendimiz s.a.v. kuran ve İslamı öğretmek için bir heyet göndermişti. Giden heyete, Reci muhıtinde süikast düzenlendi. Bu hadisede yedi kişiden  beşi şehit edildi. Hz. Hubeyb ile hz. Zeyd’i esir edip götürdüler. Ve sattılar. Bu iki mücahid bir müddet hapsedildiler. Hz. Hubeyb, mevsim dışı bir zamanda üzüm salkımı ile karnını doyurduğu görülmüştü. Görenler buna hayret etmişti. Allahü Teâlâ kulunu böyle rızıklandırıyordu.

       Hz. Hubeyb, Kur’an okurken, müşrik kadınları toplanır, dinlerler, kendisi için ağlarlardı.

      İdam edileceğinde, hz. Hubeyb’e son arzusu soruldu. İki rekat namaz kılmak istediğini söyledi. Namazını kıldıktan sonra:

      -Eğer ölümden korkudan uzattı diye, söylemeyeceğini-zi bilsem, daha uzun kılardım dedi. Onun namaz kıldığı bu  yerde, şimdi Ten’ım mescidi vardır. İdam edilecek müminlerin, son anda iki rekat namaz kılmaları bu sahabiden kalma bir sünnettir.

      Hz. Hubeyb Ruhunu teslim ederken, kafirler, yüzünü kıbleden çevirmeye çalıştı. Ancak o dua etti. Her defasında yüzü tekrar kıbleye geldi. Nihayet göğsüne saplanan bir mızrakla can verdi. Kelime-i şehadet getirerek yüce makamlara gitti. Allah yolunda darağacında ilk şehit düşen mücahid mümin oldu.

     Hz. Hubeyb, şehit olurken:

     -Ey Allahım bunlar hep müşrik. Biz senin emirlerini tebliğ eden habibime selamımı ve halimi tebliğ et, diye niyazda bulundu.

     Peygamberimiz a.s. eshabının arasında iken birden “ Ve aleyküm selam” dedi. Eshab, bunun sebebini sorunca:

     -Hubeyb’in selamına karşılık verdim. Mekke müşrikleri onu şehid ettiler buyurdu. Hz. Zeyd ise ok yağmuruna tutularak şehit edildi.

      Hz. Hubeyb: Hz amr, gece hz. Hubeyb’in cesedine yaklaştı. Bir anlık gayretle onu sırtına alıp kaçmaya başladı. Cesedin bekçileri, kendini görüp peşine düştü. Hz. Amr, bir müddet sonra cesedi, Ye’cec mevkiinde bir uçuruma bıraktı. Tekrar dönüp baktığında, cesedin kaybolduğunu gördü.

                           Bİ’Rİ MEÜNE FACİASI

Necid’lilerden gelen teklif üzerine Rasülüllah Efendimiz, onlara Kuran ve İslamı öğretmekle vazifeli 70 sahâbi gönderdi. Fakat bu 70 Kurra, Necid yakınlarında tuzağa düşürüldüler. Ve bu irşad hey’eti müminler hepsi şehit edildiler. Kurra’lar şehit olurken:

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.