1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 68- HUZEYLİLER VE HZ. SUHEYB İLE HZ. ZEYD
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

68- HUZEYLİLER VE HZ. SUHEYB İLE HZ. ZEYD

A+A-

       -Kazandım gitti diye NİDA ediyorlardı. Hz. Amr ibni  Fühek de böyle diyerek göğe yükselmişti. Onu öldüren Cebbar ibni Selma:

       -Adamı öldürüyorum, o ölüp giderken neyi kazanıyor? diye sonradan birisine sormuştu. O da:

       -Cenneti kazanıyor demişti.

       Hz. Amr’ın göğe yükselmesinin tesirinden kurtula-mayan Cebbar, bu cevabı da alınca imana gelmişti.

     Bİ’RU MEUNE DE ŞEHİD OLAN SAHABELER

      Bu hadiseden sonra, Rasülüllah Efendimiz s.a.v.bir ay kadar, her sabah büyük bir tessürle kalkar, Amir’e ve ona yardımcı olan kabilelere beddua ederdi. Çok geçmeksizin Amir, kulağının dibinde çıkan bir dertten  telef oldu. Bu kabileler içerisine de Veba, Humma ve açlık ve kıtlık girdi. 700 kişi helak olup cezalarını buldu. Böylece 70 mümin kıssası, on misliyle tahakkuk etmiş oldu.

İSLAM KARDEŞLİĞİ

     Ensar’ın ihtiyaçları olsa bile, kendi nefisleri üzerine, mühacir kardeşlerini tercih etmeleri, Haşr suresinin dokuzuncu ayetinin nüzüliyle medh ve sena buyuruldu.

           HAZRETİ ZEYD İBNİ SABİT

      Peygakberimiz hz. Zeyd’i çağırdı ve:  “Ben,  Yahudilerin benim yazdıklarımı değiştirmeyeceklerinden emin değilim. Onlara bu hususta itimadım yok dedi.

     Bu sebeple onun yahudi lisanı olan İbranice okuyup yazma öğrenmesini emretti. Hz. Zeyd, 15 günde İbraniceyi öğrendi. Rasülüllah kendisine süryanice yazılar geldiğini de beyan buyurarak, bu lisanı da talim etmesini söyledi, istedi,emretti. Hz. Zeyd 17 günde de, bu lisanı öğrendi. Peygamberimize gelen İbrani ve Süryanice yazıları okumak ve cevaplarını yazmak vazifesini artık o ifa etti.

                   İÇKİ HAKKINDA

       Hz. Ebu Hüreyrenin rivayetine  göre içki üç safhada haram kılındı. Birinci Safha: Bakara suresinin “ ey habibim sana içki ve kumardan soruyorlar. Sen deki, onlarda hem büyük günah hem de insanlar için menfeatler vardır. Lakin günahları, menfaatlerinden daha büyüktür.” mealinde ki 219. Ayeti nazil oldu.

      İkinci safha: “ Hz. Abdurrahman ibni Avf’ın evinde verdiği ziyafet de “ Kul Ya Eyyühe’l-kafirun... suresinin imam tarafından, serhoş olarak yanlış okunmasıyla, bunun üzerine Nisa suresinin “ Ey Müminler serhoş olduğunuz zaman, ne söylediğinizi bilecek hale gelinceye kadar namaza yaklaşmayınız” mealindeki 43. Ayeti indirildi.

       Üçüncü ve son safha: Ensar’dan bir zatın verdiği bir ziyafet de, Muhacirlerden hz. Sad ibnü Ebi Vakkas  da kavmini medh edici, Ensarı ise kırıcı bir Kaside söyledi. Ensar’dan biride serhoşluğun tesiriyle, yenilen devenin çene kemiğini kapıp , onun başını yardı. Hz. Sad gelip, Peygamberimize şikayet de bulundu.

     Bu hadise üzerine hz. Ömer r.a.);  “ Allahım bize içki hakkında kati hükmünü tebliğ et, diye dua etti. Bunun üzerine Maide suresinin 90 ile 91. Ayetleri nazil oldu. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.