1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 69- ALIŞ VERİŞ KONUŞMASINDA RAHMET DİLEMEK
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

69- ALIŞ VERİŞ KONUŞMASINDA RAHMET DİLEMEK

A+A-

Zaturrika gazasından Medine-i Münevvereye dönerkenh. Cabir’in devesini Efendimiz satın almak istedi. Hz. Cabir bir fiat vermesini istedi. Peygamber s.a.v.:

     “Allah sana rahmet etsin, şu fiata vermezmisin ? “ dedikçe, hz. Cabir pazarlığı sürdürdü. Sonra kırk dirheme anlaşma oldu. Müslümanlara alış veriş ve konuşma sırasında rahmet dilemek, buradan sünnet kaldı.

   YER VE GÖK HADİSELERİ NAMAZI

      Zaturrika gazasından döndükten sonra, Cemaziyel-ahır ayında, ay tutulması meydana geldi. Yahudi cemaatı, ayın sihirlendiğini söyleyerek, teneke gibi şeyler çaldılar. Cahiliyet adetlerine göre ay ve güneşin, yer yüzündeki insanlardan bir büyük zat için tutulduğuna inanırlardı.. peygamberimiz a..s.v.bu inançların batıl olduğunu bildirdi. Ay ve güneş tutulmalarında namaz kılınarak ibadet, dua ve niyaz da bulunmalarını emretti. Bu ay tutulması geçinceye kadar, müminlere namaz kıldırdı. Yine aynı sene vuku bulan zelzele sebebiyle namaz kıldırdı. Rasülü Ekrem bu korkulardan biriyle karşılaştığınız zaman namaz kılın buyurdu.

                       AKİKA KURBANI

      Hz. Hüseyin dünyaya geldiğinde, doğumun yedinci günü, Rasülü Ekrem kulağına ezan okudu ve ismini koydu. İki akika kurbanı kestirdi. Saçının ağırlığınca sadaka verdirdi. Aynı gün sünnet yaptırdı.

      CENAZESİ TABUTA İLK KONULAN KADIN

       Cenazesi tabuta ilk konulan kadın, Rasülüllah s.a.v. efendimizin hanımlarından hz. Zeyneb validemizdir.

             TEYEMMÜMÜN MEŞRU KILINMASI

           Müreysi gazasından dönerken, hz. Aişenin gerdanlığının kaybolması, askerin konak yerinde beklemesine sebep olmuştu. Bu sırada sabah namazının vakti gelmişti. Ancak abdest alacak su bulunamadığı için müminler sıkıntıya düşmüştü. Hz. Ebu Bekr ;

    “ Bütün bunlara sen sebep oldun diyerek kızına yumrukla vurmuştu.

      Mücahitlerin bu telaşı sırasında, Maide suresinin altıncı ayeti nazil oldu. Ve    Teyemmüm emri bildirildi. Buna göre su bulunamadığı hallerde, temiz toprak ile teyemmüm edilmesine ruhsat çıkıyordu.

Mücahitlerde teyemmüm yaparak namazlarını kıldılar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.