1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 7. sinire dikkat
7. sinire dikkat

7. sinire dikkat

Özel Konya Hospital Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Öner Yalın, “Yüzümüze gelen bazı sinirler vardır. Bunlardan bir tanesi 7. sinirdir. Bu sinirin fonksiyon görememesi halinde yüz felci meydana çıkıyor.” dedi.

A+A-

Soğuk hava yüz bölgesindeki sinirleri olumsuz yönde etkileyerek yüz felcine sebep olabiliyor. Özel Konya Hospital Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Öner Yalın, önemli uyarılarda bulundu.
Yüz hareketlerini yapabilmek için yüz bölgesindeki sinirlere beyinden komut gelmesi gerektiğini söyleyen Öner Yalın, bu sinirlere zarar gelmesi halinde yüz felcinin yaşanabileceğini kaydetti. Yalın, 7.sinirin fonksiyon görememesiyle yüz kaslarını hareket ettiremediğimizi belirterek, “Yüz felci yüzün bir tarafına da gelebilir, iki taraflı da gelebilir. Yüzümüz sağlam tarafa doğru kayıyor. Belirtileri de birçok kişide bazen hafif bazen de şiddetli oluyor. Gülünce ağız bir tarafa kayar, göz kapağınızı kapatamazsınız, kapatamadığınız için gözde kızarıklık, yaşarma olur. Islık çalamazsınız, yemek yerken ya da su içerken ağızınızdakiler felçli taraftan dökülür. İstemsiz göz yaşarmaları olur. Bazen felçli taraftaki tat alma duyusu bozulabilir.” diye konuştu.

ÇOK SOĞUKTA ETKİLENİR
Yüz felcinin yaş ve cinsiyet farkı gözetmediğini vurgulayan Yalın, soğuk havalarda vatandaşların dikkat etmeleri gerektiğini dile getirdi. Kış aylarında soğuğun fazla hissedildiği saatlerde mümkün olduğu kadar dışarı çıkılmaması konusunda vatandaşları uyaran Yalın, “Yüzün direk olarak rüzgar veya cereyanda kalmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca banyo sonrası hemen dışarı çıkılmamalıdır. Özellikle saçlar ıslak bırakılmamalı ve iyice kuruduğundan emin olunmalıdır. Aşırı soğuk hava ve rüzgardan korunabilmek için kar maskesi, bere gibi aksesuarlar kullanılmalı ya da kapşonlu montlar tercih edilmelidir. Kaşkol veya atkıyla boyun ve yüz bölgesinin büyük bir kısmı da korunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

7. SİNİR TUTULURSA
Öner Yalın klinik muayene çok önemli dile getirerek şunları kaydetti: “7. sinirin tutulmasındaki nedenler soğuktur ve cereyanda kalmadır. Klima altında kalma, soğukta şapka takmama, kulak arkasını ıslak bırakma gibi nedenleri de sayabiliriz. Soğuk, kulağın arkasındaki kemiğin içinde bir ödem yani sıvı birikmesine ve iltihaplanmaya sebep olur. Bu durumda aynı tarafta yüz felci ile sonuçlanabilir. Toplumuzda yüz felcine en sık rastlanma sebebi de kulakta oluşan bu iltihaplanmadır. Yüz felcinden korunabilmek için sadece yüz bölgesini değil, kulağın arkasındaki kemiği de korumak gerekir. Ayrıca aşırı soğuk havalarda kulakları ve kulak arkasındaki kemiği korumak da çok önemlidir.”

YÜZDE 80’İ KENDİLİĞİNDEN GEÇER
Son olarak Yalın, soğuğa bağlı ve geçici olarak fonksiyon kaybı olduğunu belirterek yüz felçlerinin yüzde 80-90’ının kendiliğinden iyileştiğini söyledi. Yalın: “Sinirin kendini toparlamasıyla 2-3 haftada iyileşir. Bazen hasar çok büyükse tedaviye ihtiyaç kalır. Bazen ilaç tedavisiyle tamamen de iyileşme olmayabilir o zamanda fizik tedavi ihtiyacı duyulur. Bazen de fizik tedaviye rağmen 3 haftayı geçen bir sürede tamamen hiçbir iyileşme olmadığı ya da kısmi iyileşme olmadığı durumlarda bazen ameliyat dahi gerekebilir. Farkında olmadan felç geçirdiğimiz de olabilir bunlar kendiliğinden geçer. Sinirin uğradığı hasar önemli mesela yüz felci beyindeki bir damar tıkanıklığına bağlı kalıyorsa bu iyileşmeyebilir de. Şeker hastaları var mesela sinir zaten hassas çok fazla da soğuğa maruz kaldı o durumda iyileşme gecikebilir ya da iyileşmeyebilir de.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.