1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 7- TİMUR HAN R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

7- TİMUR HAN R.A.

A+A-

       Timur Han, Semerkand’a yerleşince, Buhara’ya gitmeyi arzu etti. Bu sebeble Emir Külal hazretlerine haber gönderip; “Bizim Buhara’ya gelmemize müsaade ederlermi? Şayet izin verilmezse, kendilerinin Semerkand’ı teşrif etmelerini arzu ediyoruz nasıl buyururlarsa öyle yapalım” dedi. Timur Han’ın bu arzusu üzerine Emir Küla; gelmesini ve gitmeyi kabul edemeyeceğini, yalnız kendilerine duâ etiğini söyledi. Bunları bildirmek ve Timur Han’la görüşmek üzere oğlu Emir Ömer’i vazifelendirdi. Oğlunu gönderirken şöyle dedi; “Ey oğlum” Emir Timur’a söyle! Eğer Allahü Teâlânın razı olduğu yolda yürümek istiyorsa, takva ile adaletten hiç ayrılmasın ve bunları kendine şiar edinsin ki, kıyamet günü kurtulabilsin! Yine bizim ve talebelerimizin her zaman kendisine duâ etiğimizi söyle. Eğer dünya’ya meylederse, bu duâların faydasına kavuşamaz”.

      Emir Ömer, Semerkand’a gidip Timur Han ile görüştü ve babasının söylediği şeyleri aynen bildirdi. Timur Han, Emir Külal hazretlerinin nasihatlerini can kulağı ile dinleyip takva ve adaletten ayrılmayacağına, işlerinde daima Allahü teâlânın rızasını gözeteceğine dair söz verdi.

       Timur Han’ın salih bir Müslüman, âlim ve evliya dostu olduğunu görünce, kısa zamanda herkes tarafından sevildi. Âlimler çevresinde toplandı. Devrin büyükleri onun sarayında bir araya geldi. Zalim Moğol hükümdarı Hûlagu tarafından yakılardak ortadan kaldırılan İslam kitabları ve öldürülen âlimler ile duraklama gösteren din bilgileri yeniden canyanıp yayıldı. Zamanında Şah-ı Nakşibend Behaeddîn-i Buharî, Seyyid Şerif Cürcanî, Sa’deddîn Teftezanî gibi âlimler yetişti.

     Timur Han, İslam ülkeleri arasında birliği temin edip, ehl-i küfrü yerle bir etmek, Allahü teâlânın dînini yaymak niyetiyle, Müslüman memleketlerin hükümdarlarına mektuplar yazıp, kendisine itaat etmesini istedi.

       İlme, âlimlere ve Allah dostlarına çok kıymet veren, onların ölüsüne, dirisine hürmet gösteren, o büyüklerin talebelerine hizmetle şereflenen timur Han, İslamiyeti yıkmak, müslümanları doğru yoldan saptırmak isteyenlere karşı şiddetle muamele etti. Yahudi olduğunu gizleyip, kendi sapık fikirlerini İslamiyet diye yaymaya kalkan, haramlara helal deyip, kendini ilah iddia etme cür’etini gösteren Fadlüllah-i hurufî adındaki sapığı öldürttü. Oğlu Miranşah’a verdiği emir üzerine, bütün hurufî tekkeleri ortadan kaldırıldı. Hurufî sapıklarının merkezi haline gelen Esterâbâd şehrini tamamen dağıttı. Timur Han’ın 1394 senesinde gerçekleşterdiği bu hayırlı hareket, Ehl-i sünnet Müslümanları arasında memnuniyetle karşılanı. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum