1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 70-İLK DOKTOR MÜMİNE HANIM
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

70-İLK DOKTOR MÜMİNE HANIM

A+A-

    Medine’li Sad ibni Muaz, bir harpde yaralanmıştı. Hz. Sad Mescid de kurulan bir çadırda, ilk mü’mine Hanım Doktur Rufeyde hanım hatun tarafından tedavi olunuyordu. Peygamberimiz, kendisini devamlı gözetebilmek için kavminin mahallesine göndermemişti.

     MÜSLÜMANIN ALDANMAMASI HAKKINDA

     Peygamberimiz s.a.v. Beni Kureyza yahudilerinin ahidlerinde durmamaları üzerine “ Mümin kendini bir yılan deliğinden iki defa ısırtmaz “ buyurmuştur. ( Bu yahudiler, hz. Sad’ın hakimliğinde, erkeklerinin idamına karar verilmiştir.

      Bu hüküm yani vatana ihanetin cezası, zamanımızda da bu şekilde verilmektedir.

                HAZRETİ SAD (R:A.)

       Harbde almış olduğu yarasından kurtuluş olmayacağını anlamıştı. Bunun için:

      -Ey Rabbim, eğer Kureyş ile tekrar muharebe olacaksa bu harbde bulununcaya ve Kuruyza yahudilerinin ihanet cezalarını görünceye kadar, ömrüme mühlet ver diye dua etmişti. Bu duanın kabulüyle birlikte, kanının akması durdu. Beni Kureyza hakkındaki hüküm icra edilinceye kadarda bir damla kan akmadı.

                   AT VE DEVE YARIŞLARI

    Hicretin beşinci senesinde, Rasülüllah Efendimiz at ve develer arasında yarış yapardı. Rasülüllah Efendimiz, at sevgisine ehemmiyet verir bakımına dikkat ederdi. Hatta bir gün, elbisesinin eteği ile atının yüzünü sildiğine şahit olunmuştu. Hz. Enes ibni Malik’in rivayetine göre, Rasülüllah “ Sebha “ adıyla anılan atının üzerinde katıldığı bir yarışı birinci olarak bitirmişti. Kendisi yarışçı olarak katılmadığı zaman, Sepha, Lizaz ve Zarib namındaki atlarına sahiblerinden başka yarışçıları bindirirdi.yarışta birinci olanlara ok, kılın ve süngü ile yaşlı ve dişsiz erkek deveden ödüller verir veya verdirirdi. Bunlardan başka şeylerden ödül verilmesine müsaade etmemişti.

SARIK VE EFENDİMİZİN ESHABINI DÜZELTMESİ

     Şaban ayında, Abdurranman ibni Avf’ın emrine 700 yüz kişi vererek, Devmeti’l- Cendel halkını  İslama davet için gönderdi. Uğurlama sırasında hz. Abdurrahman’a gelişi güzel sarılan sarığı çözdü. Onu, önüne oturtup mübarek eliyle yeniden düzenli şekilde sardı. Sarığın ucunu iki omuzun arasından dört parmak kadar sarkıttı. Sarığın bu şekilde sarılmasını emretti.

                   YAĞMUR DUASI

      Ramazan ayının bir Cum’asında ilk yağmur duası yapıldı. Ve namaz kılındı. Rasülü Ekrem, başına yay astı. Ezansız ve kametsiz olarak iki rekat namaz kıldırdı. Namazın birinci rekatında Ala suresini, ikinci rekatında Gaşiye suresini Fatihadan sonra okudu. Selamdan sonra, cemaata döndü. Sonra kıtlık halinin tebdili arzusuna işaret olarak, Rida’sının içini dışına çevirdi. İki dizi üzerine gelerek dua okudu. Allahü Teâla’ya hamd ve sena ile istiğfarda bulundu. Mağfiret ve rahmetiyle muamele ederek kuraklık ve kıtlığın kalkması için dua ve niyaz etti.

      Rasülü Ekrem, daha sonraları da bazı seferler ve kuraklık zamanlarında, yağmur duası yapmış ve namaz kıldırmıştır. Müminlerde bu sünnete riayetle, kuraklık ve kıtlık hallerinde yağmur duasına çıkmaya devam etmişlerdir. Dua’ya çıkılırken  sadaka vermek, temiz ve eski elbise giymek, alçak gönüllü ve korku içinde olmak, tevbe ve istiğfarda bulunmak, haksızlıkları terketmek, heyecan ve rahmet için zayıfları, çocuk ve yaşlıları, meleşen hayvanları beraber götürmek dikkat edilecek hususlardandır.

                     YAĞMUR VE YILdIZLAR

      Bir seferinde Peygamberimiz, okunu çukura sapladı ve su fışkırmaya başladı. Müminler, su mucizesi ile imanlarını takviye ederken, münafıklar her zaman olduğu gibi bozgunculuk yapmaktan geri kalmıyorlardı. İbni Übeyy, yağan yağmura yıldızların sebep olduğunu söyledi.( Yani Efendimizin mucizesi olduğuna inanmıyor). Ancak Peygamberimiz bunu kendisinden sorunca da inkar etti. Peygamberimiz, yağmuru yıldızların yağdırdığını söylemenin insanı imansızlığa götüreceğini bildirdi. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum