1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 74- AHMED MİRZA HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

74- AHMED MİRZA HAN

A+A-

       Timur Han’ın torunlarından olup, Timurluların Semerkand’daki hükümdarlarındandır. Semerkand’da 1451 senesinde doğdu. Mükemmel bir tahsil ve terbiye gördü. Devrin en büyük alimlerinden Silsile-i aliye’nin on sekizincisi, Müslümanların göz bebeği Ubeydullah-ı Ahrar hz.nin sohbetinde bulunup, terbiyesinde yetişti. Ondan feyiz aldı. Zahiri ve batıni ilimlerde âlim oldu. İlm-i siyasetin, şahikasına yükseldi. Ubeydullah-ı Ahrarın  teveccüh ve himmetleriyle hükümdarlığa hazır hale geldi. Şehzadeliğinde Ubeydullah-ı Ahrarın talebesi olan babası Ebu Saîd Mirza tarafından Semerkand ve Buhara’nın idaresi verildi. Buraları, adilane bir şekilde idare etti. Yunus Han’ın kızı Mihr-i Niğar hanım ile evlendi. 1469 senesinde, babasının vefatıyla, Semerkand Tahtına geçti.

     Esterâbâd hakimi olan Sultan Mahmud, kardeşi Sultan Ahmed Mirza’nın hâkim olduğu Semerkand şehrini kuşattı. Durumdan haberdar olan Ubeydullah-ı Ahrar ks.) bir mektup yazıp, bu işten vazgeçmesini istedi.

    Mektupta şöyle yazılıydı:

     “ Büyükler, Semerkand şehri için korunmuş belde demişlerdir. Kitablarında da böyle yazmışlardır. Semerkand’a kasd etmeniz iyi olmaz. Bu fakir, sizi çok sevdiğinden dolayı vazifemi yerine getirmek için bu işten vazgeçmenizi tavsıye ederim. Bu güne kadar tavsıyelerimi kabul etmediniz. Ahali’nin arzularına uyup, bizim ikazımıza aldırmadınız. Ne garip bir vaziyet! Halk kendi istekleri için çalışır. Ben ise senin için çalışıyorum. Semerkand da fakir, muhtac ve salih insan pek çoktur. Onları daha fazla darıltmak ve incitmek doğru değildir. Yanık gönüllerin neye sebep olduğu malumdur. Salihlerin ve müminlerin gönüllerini yaralamaktan çok sakınmak lazımdır. Sırf Allah için yaptığım bu isteği kabul ediniz! Sen ve kardeşin karşılıklı olarak birbirinize yardımcı olunki, Allah’ın rızasını ve inayetini kazanasınız Allahü Teâlânın öyle kulları vardır ki, onları korumuştur. Hadisi Kudsi de; “ onlarla muharabe etmek, benimle cenkleşmektir” buyurmuştur. Nice Hadi-i şeriflerde de aynı hikmet bildirilmiştir.

    Yine Ubeydullah-ı Ahrar hz. Sultan Mahmud’un komutanlarından birine de şu mektubu gönderdi:

     “ İnad ve muhalefetten dönünüz. Bilmezmisiniz ki, yüz bin kişi, Hace Abdulhâlık silsilesinden bir kişiyle başa çıkamamıştır. Onlara saldıranlar mağlup olur. Bu zatlar ( Manevi) tasarruf sahibleridir. Ve Allâhü Tealanın izniyle ne dilerlerse o olur”.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.