1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 76- ALAADDİN KEYKUBAT-I
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

76- ALAADDİN KEYKUBAT-I

A+A-

Anadolu Selçuklu devleti’nin en büyük sultanlarından. İsmi Keykubat, lakabıAlâüddin, ünvanı ise Sultan-ül-Alem, Sultan-ül-azam idi. Sultan Gıyaseddin Keyhüsrev’in oğlu olup, doğum tarihi bilinmemektedir. Babasının melik’lik devrinde 1186, Uluborlu yahut birinci hükümdarlık devrinde1192-1196 doğması ihtimali dahilindedir. İyi bir şekilde büyütülüp, yetiştirilmesinde ve güzel bir terbiye verilmesinde titizlik gösterildi. Türk- İslâm ananesine göre Emir Seyfeddin Ay- Aba ve Emir Bedriddin Gevhertaş atabek tayin edildi. İşinin ehli olan Atabeği, onun; alimlerden aklî ve nakli ilimler ile kitabet ve debiyat öğrenmesine, büyük ihtimam gösterdi. Ana dili olan Türkçe’nin yanında Farsça, Rumca, arabça öğrendi. Farsça’ya şiir yazabilecek nisbette vakıf oldu. Ayrıca, yüksek İslami ilimleri ve astronomiyi öğrendi. Devlet idaresinde yetiştirilip, İslam ahlakı verildi.

    Babası Gıyaseddin Keyhüsrev 1196 senesinde tahttan ayrıldı. Bundan sonra yerine Anadolu Selçuklu sultanı İkinci Rukneddin Süleyman Şah hükümdar oldu. Kısa müddetlerle bazı şehirlerde ikametten etti(İstanbul). 1204 senesinde, Haçlıların İstanbul’u işğali üzerine aynı sene Anadolu’ya geçti. Babası uç beğlerini davetiyle 1205 de Anadolu Selçuklu Sultanı olunca, Konya’ya geldi. Alâaddin Keykübat, Tokat merkez olmak üzere Danişmend arazisine Melik tayin edildi. Adına hutbe okunup, para kestirdi; yedi yıl meliklik yaptı. Babasının vefatıyla saltanata kardeşi İzzeddin Keykavus geçti. Saltanatı ele geçirmek için hareket eden Aladdin Keykubat, Erzurum meliki amcası Muğıseddin Tuğrul Şah, Uç Beği Danışmendli Zahireddin vs.den aldığı destekle şehri muhasara etti. Anadolu Selçuklu Sultanı ağabeyi İzzeddin Keykavus’un şehri muhasarasına mukavemet ettiyse de sultan’ın ihsanlarına kavuşanlar tarafından yakalanıp, teslim edildi.

      Sultan’ın hocası Şeyh Mecdüddin( Sadreddin Konevi hz.nin hocasıdır) İshak Efendinin tavassutuyla katledilmeyip, Malatya’ya gönderildi. Sultan İzzeddin Keykavus, yüksek vasıf  ve hususiyetlerini takdir ettiği kardeşi Alâaddin Keykubatın tahta geçirilmesini vasıyet etti. Anadolu Selçuklu devlet adamları, kumandanlar ve alimlerinin kararıyla tahta çıkması uygun görüldü. Beyler beyi ve maiyeti, Alaaddini Keykubatı tahta  davet müjdesini götürmek için  yola çıktı. Bu sırada, Kezirpert kalesine mahbus olan Alaaddini Keykubat, bir gece rüyasında; gördü. Rüyasında; nurani yüzlü bir ihtiyar gelip, ayaklarının bağını çözdüğünü, koltuğundan tutarak iri bir ata bindirdiğini gördü. Ve “bundan sonraŞihabüddin Ömer bin Muhammed Sühreverdinin himmeti ve muhabbeti seninle beraberdir” dediğini duydu. Neşeli bir şekilde uyanın şehzadeyi, sebebini bilmediği bir sevinç kaplamıştı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.