1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 76- Alaaddin Keykubat-ı
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

76- Alaaddin Keykubat-ı

A+A-

Bir Fermanında söyle diyordu: "Devletin maddi gücünün artırılması ve halkın hayat seviyesinin yükseltilmesinden başka maksadımız yoktur. Devlet malının telef edilmemesi ve israfdan korunması şarttır. Muslim ve gayr-i muslim ayırd etmeksizin memleketimizde yaşayan herkes, dinimizin emirleri çerçevesinde adaletle yönetilecek ve hepsi adalet önünde eşit muamele görecektir.

Yüce devletimizin istiklalinin devam etmesi ve halkın refah içinde yaşaması, en büyük gayemizdir. Cenaı Hakk, Peyygamber -Sallallahu Aleyhi ve Sellem- hurmetine cümlemizi muvaffak eylesin!"

      Muntazaman namaz kılar ve çok çok Kur’an-ı Kerim okurdu. Caniyane bir surette katledildiği zaman odasındaki küçük masanın üzerinde "Sure-i Yusuf" açık olduğu halde bir Kur’anı Kerim bulunmuştu. O’nun mubarek kanlarının bulaştığı bu Kur’anı Kerim, el’an Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmektedir.

      Birgün hasta yatağında baygın ve sararmış bir vaziyette yatarken Sultan Abdulaziz’e:

"Medine-i Munevvere mucavirlerinden bir dilekçe var!" denildiginde yaverlerine:

"–Derhal beni ayağa kaldırınız! Harameyn’den gelen talebleri ayakta dinleyeyim! Allah Rasulü’ne komşu olanların talebleri, böyle ayak uzatılarak edebe muğayir bir şekilde dinlenmez!.."diyerek Medine’ye ve Hazreti Peygamber’e olan muhabbetini güzel bir surette izhar etmiştir.

     Her Medine-i Munevvere postasi geldiğinde abdest tazeler, mektupları «Bunlarda Medine-i Munevvere’nin tozu var!» diye öpüp alnına götürür, ondan sonra başkatibe uzatır ve «Aç, oku!» derdi.

  Eyâletlerin yanı sıra Abdülaziz Batı Avrupa'da ziyaretler yapan ilk ve tek padişahtır.

    Hükümdarlığında,Ülke genelinde yeni vilâyetler ilân edildi ve İstanbul Üniversitesi tekrar düzenlenmiş ve Sirkeci Garı'nın temelleri Abdülaziz döneminde atılmıştır.

       Yeni asker üniformaları hazırlandı. İlk kez posta pulu kullanıldı. Sahillere deniz fenerleri inşâ edildi. Osmanlı Bankası açıldı.

Bugünkü Sayıştay ve Danıştay seviyesinde kurumlar oluşturuldu. Lise ve sanayi okulları açıldı. Orman madencilik ve tıp okulları açıldı. İtfaiye teşkilâtı kuruldu. (devam edecek)   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.