1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 77- SULTAN I.ALAADDİN KEYKUBAT VE RÜYASI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

77- SULTAN I.ALAADDİN KEYKUBAT VE RÜYASI

A+A-

     Hükümdarlığın akabinde bir rüya daha gördü. Hayret içerisinde uyandı. Behaeddin Veled’e ve Şeyh Sühreverdi hazretlerine anlattığı rüyasında; başının altından, göğsünün ham gümüşten, göbeğinden aşağısının tamamen tunçtan, her iki kalçanın kurşundan ve iki ayağının da kalaydan olduğunu görmüştü. Bütün tabirciler, bu rüyanın yüceliğinden hayrette kaldılar. Şihabüddin Sühreverdi hazretleri bu rüyanın tabirini Behaeddin Veled hazretlerine havale etti. Ve kendisi hiçbir şey söylemedi. Behaüddin Veled bu rüyayı şöyle tabir etti “ Sen dünya da oldukça, insanlar; rahat, temiz yaşayacaklar. Ve altın gibi kıymetli olacaklar. Senin ölümünden sonra, oğlunun sultanlık zamanı, senin zamanına nisbetle, gümüş derecesinde olacak; torunun zamanında tunç mertebesine düşecekler, haris insanlar başa geçecek.saltanat üçüncü batna ulaşınca her taraf karışacak. Halk arasında dürüstlük, vefa ve şefkat kalmayacak.dördüncü ve beşinci batna gelince, Rum ülkesi yani Anadolu tamamen harabe olacak. Bütün memleketleri fesat ehli kaplayacak. Selçuklu ailesi zevale uğrayacak.  Dünyanı nizamı bozulacak!. Küçükler hiç yoktan büyüklerin yerine geçecek. Önemli işler değersiz kimselerin elinde kalacak. Peygamber efendimizin; “ Emirler,işleri ehli olmayan kimselere verilirse, işte o zaman kıyametin kopmasını bekleyiniz” buyurduğu gibi, her taraftan hariciler(fitneciler) çıkacak. Moğol istilası bütün dünyayı harabeye çevirecek. İslam alimlerinin, vekar ve temkin sahibi evliyanın eserleri silinecek. Yeryüzünden bereket kalkacak. Çaresiz kalan insanlar kıyametin kopmasını dört gözle bekleyecekler.”

    Sultan Alaaddini Keykubat ve mecliste bulunanlar, bu tabiri dinledikten sonra ağladılar. O gün Sultan Behaüddin Veled ve Şihabüddin Sühreverdi hazretlerine kıymetli hediyeler verdi. Diğer alimlere de hediyeler verip hepsinden dua istedi. Şihabüddin Sühreverdi hazretleri, dönüşünde  Sultanın refakatinde uğurlanıp, yol boyunca refakatçılar verildi.

      Şihabüddin Sühreverdi hazretleri Halifenin yanına döndüğünde, Alaaddini Keykubat ve ülkesi hakkında sitayişle bahsetmesi. Alim ve velilerin Konya tarafına akın etmelerine sebep oldu. Sultanın tahta çıkmasını Eyyübi hükümdarı Melik Eşref de tebrik etti.

    Alaaddini Keykubat, maceralı gurbet ve hapishane hayatından sonra muhteşem bir merasimle tahta geçince; iktidarını kuvvetlendirip, aldığı idari, ictimai, iktisadî, siyasi ve askeri tedbirler ile icraata başladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.