1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 77- SULTAN I.ALAADDİN KEYKUBAT VE RÜYASI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

77- SULTAN I.ALAADDİN KEYKUBAT VE RÜYASI

A+A-

Orta Asya’dan Orta Doğu’ya doğru yayılan moğol  zulmünden kaçan; Türkistan, Horasan, İran, Azarbeycan, Kafkasya ve Kıpçak ilindeki Müslüman Türklerin her kesimine mensup; alim, mutasavvif, sanatkar, tacir ve ahali, karadan ve denizden Selçuklu ülkesine sığındı. Bunlar, şefkatle karşılanıp, Anadolu’nun muhtelif şehir ve bölgelerinde iskan edildiler. Sultan Alaaddin Keykubat, istikbalde muhtemel Moğol tecavüzüne  karşı hudud bölgelerini ve Anadolunun bazı şehirlerini tahkim ettirip, kaleler yaptırdı. Hududların tahkmatına ilaveler yaptırdı.( Konya, Sivas vs...gibi).

    Konya surlarını inşa ettirmeden önce, maiyetiyle dolaşıp, şehrin büyüklüğü, zenginliği, ahalinin refahı, çevresinin bağ, bahçe ve köşklerle dolu olmasından sırayla bahsettikten sonra şöyle dedi:

     “ Cihan bizim kudretimizi biliyor. Lakin dünya bir karar üzere kalmaz ve hadiselerin ne getireceği önceden kestirilemez. Konya gibi büyük, güzel ve zengin bir şehri, surdan mahrum bırakmak akıl karı değildir.”

    Tahkim için sur, burç ve kapıların yerleri tesbit edildikten sonra bunlardan dört büyük kapı, birkaç burç ve sur bedelini bizzat kendi parasından yani hazine-i hassadan verdi. Kalanınıda devlet ricalinden beylere taksim ederek, masraflarının karşılanmasını ve bir an önce yapılmasını emretti. Konya’daki inşaat kısa zamanda bitirtildi. Diğer vilayetlerde de aynı hizmetler, yerine bütün hızıyla devam ederek yerine getirildi. Surların inşası tamamlanınca gezip gördü. Çok beğendi. Emirleri, sanatkarları mükafatlandırdı. Alaaddini Keykubatın firasetle muhtemel tehlikeye karşı tedbir alması, islam alemince takdirle karşılandı.

   İslam medeniyetlerini yakıp yıkan, yerine getirilemeyecek darbeler indiren, milyonlarca müslüman öldürüp, kadınlarını esir diye askerlerine dağıtarak çok çirkin işler yapan ve sarı haçlılarda denilen Moğollara karşı Abbasi halifesi Nasır, Sultan Alaaddin Keykubad’dan askeri yardım istedi. Gelen elçileri tehlikenin vehametini anlattılar. Halife, diğer müslüman hükümdarlardan olduğu gibi Sultan’dan da sadece iki bin asker ile mülk ve millet, din ve devletin bekası için yardım taleb ettiğini bildirdi. Aladdini Keykubat, Halifenin talebini ziyadesiyle karşılayıp; Malatya su başısıBahaüddin Kutluğca kumandasında beş bin kadim sipahiden müteşekkil seçkin bir kıt’ayla birlikte silah ve techizat ve bunların bir senelik erzakını gönderdi. Bu askeri birlik uğradığı her yerde merasimle karşılandı. Halife, moğolların geri çekilmesiyle, Musul’a kadar gelen Bahaüddin Kutluğca ve kıt’asının geri dönmesini taleb etti. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.