1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 79- SULATAN ALADDİNİ KEYKUBAT
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

79- SULATAN ALADDİNİ KEYKUBAT

A+A-

  Alaaddin Keykubatın zaferlerini işitip, cihangirliğini teşhis eden Papa ve Alman imparatoru, dost geçinme çarelerini aradılar. Devletler, elçilik heyetleri göndererek, dostluklar kurdular. Bu sebeple dünyanın sultanı manasında Sultan-ül-âlem denildi. Cihad ve gazalardaki muvaffakiyatı üzerine Abbasi halfesi de büyüklüğünü tasdik ederek, etrafa yazıp gönderdiği mektuplarda en büyük sultan manasında Sultan-ül- azam ünvanı ile hıtap etti.

    Cihangirliği yanında iktisadi ve ticari hayata çok önem vermiştir. Ahalisinin refah seviyesini yükseltmek için iktisadi ve ticari hayat ile medeniyet yolunu daima açık tuttu. Ticari ve medenî münasebetlerin baş amili olan kara ve deniz yollarına önem verdi. İnşa ettirdiği Kervahsaray ve yollar, hanlar, sahil şeridinde kurduğu limanlar bunun en açık şahididir. Ayrıca, onun devrinde ülkenin her tarafında ticaret merkezleri yaygınlaştırıldı. Beynelmilel ticaret yollarının emniyeti sağlandı. Ortadoğu ,Avrupa, Asya ve Afrika kotaları arasında devlet, kavim ve kolonilerle antlaşmalar yapıldı.

     Alaaddin Keykubat’ın iktisadi ve ticari hayatın gelişmesi hususunda takip ettiği isabetli siyaseti neticesinde, Anadolu önemli bir ticaret merkezi haline geldi. İhtimalleride göz önünde bulundurarak, zengin ve ticari mallar taşıyan kervanların yabancı korsanlar tarafından zarara uğratılması halinde, zararları devlet tarafından karşılandı. Bu, muazzam bir teşvik ve himaye idi. Ana yollar üzerine yapılan Kervansaraylar gayet mükemmel, istirahat yerleri müstahkem binalardı. Yolcuların ihtiyaçları, hiçbir ayırım gözetmeksizin ücretsiz ve aynı miktarda yemek verilir, hayvanlarına bakılırdı. Hastalarına bakılır, ilaçları temin edilirdi.

   Bu kervansaraylar zamanımızın; yolcunun rahatça istirahat edip, yiyecek ve içeceklerini hazırlayan lokanta, otel, garnizon,anbar, ahır, çiftlik ve ilaçlarını temin eden hastahaneler mahiyetinde idi.

    Ticari hayatın gelişmesi yanında zira-i gelişmeye de azami gayret gösterilmiştir. Avrupalılar Anadolu’yu efsanevî servetler ve hazineler diyar  olarak görürlerdi. Sultan adına basılan Sikke-i ve Alaaddin Keykubadî denilen altın paralar piyasanın  en kıymetli, geçer akçesi idi. İmar ve innşaat sahasında çok büyük gelişmelere değer verilirdi.

    Beyşehir gölü üzerinde Kubâdâbâd, Kayseri’de Keykubadiye ve Konya saraylarını vs...yaptırdı. kubâbâd meyve ağaçları, yeşillikler, ve Beyşehir gölünün ruha ferahlık veren manzarası, güller,camii ve havuzları muhteşem bir mamure idi. Sultan sarayında yabancı elçileri kabul ederek, ziyafet verir onlara Anadolu Seyçuklu Devletinin gücünü en güzel şekilde gösterirdi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.