1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 79- SULATAN ALADDİNİ KEYKUBAT
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

79- SULATAN ALADDİNİ KEYKUBAT

A+A-

    Selçuklu Devletinin ordusu  yüz binden fazlaydı , bu ordunun esasını Anadoluda her vilayetde bir subaşının kumandasında bulunan ve ikda arazisine dağlan sipahiler meydana getirirdi. Merkez de satınalınmış kölelerin meydana getirdiği Gulamhaneler de yetişen muhafız kuvvetler vardı. Bunların mevcudu on bin ile on ikibin arası idi. Ayrıca merkezde Gürcü, Kıpçak, Frenk ve Almanlardan müteşekkil ücretle askerlerde bulunurdu.

    Karadeniz de Sinop, Akdeniz de ise Antalya ve Alâîye limanları  vardı. Ve bunlarda Tersane, Donanma inşa edilir, denizaşırı seferler yapabilecek derecede kuvvetliydi. Silahlı kuvvetlerin ihtiyaçları memleket içinden temin edilirdi. Güçlü bir istihbarat teşkilatı vardı. Büyük Selçuklu Devletinin hizmetleri sayamayacak kadar çoktur kanaatindeyim. Netice itibariyle Selçuylular Anadolu da büyük bir cihad ve medeniyet devri yaşadılar. İslamiyeti yaymak, yaşamak, yaşatmak için Anadolu toprağnı kanlırıyle suladılar. Anadolunun her köşesi kahramanların ve velilerin kabirleriyle süslendi.  Bu yiğitler, asırlarca sürdürülen cihad ve mücadeleler ile Anadolu’ya bambaşka bir mana  kazandırıp, güzel bir yurt yaptılar. Yüksek bir medeniyet kurdular. Bu güzel yurdun kurucuları Süleyman Şahlar, Kılcarslanlar, Danişmend gaziler, Sultan Mes’ud , Keyhusrev ve Keykavuslar olmuşlar.

      Bu güzel vatanın kurulmasında, mükemmel ve seçkin bir Türk Sultanı olan Aladdin Keykubad’ın da, hizmeti pek büyüktür. Her şeyin bir zevalı oyduğu gibi, li-hikmetin Selçuklunun da zevali geldi. Selçuklu da  devletinin çöküşünden sonra, Türk milleti Kayı Bey etrafında toplanıp, pek muhteşem ve çok mükemmel bir şekilde teşkilatlanan Osmanlı devletini kurdu. İslamiyete uyarak, üç kıta da yepyeni ve benzeri görülmemiş bir cihan hâkimiyeti ve üstün bir medeniyet kurdular. Bu müstesna devlet asırlarca hüküm sürdü. İnsanlığın yüzünü güldürüp çok müreffeh bir hayat yaşattı. Gerek Selçukluların, gerekse Osmanlıların en mükemmel ve en bariz vasıfları, Peygamber Efendimizin bildirdiği dosdoğru yol olan Ehl-i sünnet itikadına sarılmaları ve bunu yaymak için çalışmalarıdır.(Türkiye gazetesi Türk sultanları s.60)El-Evamir-ül Alâiyye..(İbn-i Bibi),sh.201 )Menakib-ül-Arifin(Eflâkî)  (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.