1. HABERLER

  2. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal konumlarının iyileştirilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki çalışmaları daha güçlü, daha ileri adımlarla sürdüreceklerini, kadınların...

A+A-

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal konumlarının iyileştirilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki çalışmaları daha güçlü, daha ileri adımlarla sürdüreceklerini, kadınların üretimden yönetime hayatın tüm alanlarına katılımının kalkınmanın temel koşulları arasında yer aldığını belirtti.

İslam, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 8 Mart'ın, kadınların hak arayışında, eşit haklar ve fırsatlar mücadelesinde, tüm dünyaya kadınların sesini ve sözünü taşıdığını belirtti.

Her geçen gün daha güçlü bir şekilde yankılanan bu sese, insanlığın kayıtsız kalmadığını görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden İslam, bu vesileyle sadece bir Bakan olarak değil, bir kadın olarak, bir anne olarak bu hak arayışının en ısrarlı takipçisi ve destekçisi olacağını vurguladı.

Kadınların eğitim, sağlık, istihdam ve karar alma mekanizmalarına katılımıyla kaynaklara ve fırsatlara eşit olarak erişimi sağlanmadığı sürece dünyanın barış, refah ve esenlik içinde olmayacağının bugün herkesçe kabul edildiğine dikkati çeken İslam, şunları kaydetti:

"Tüm dünyada uzun süren mücadele ve hak arayışları sonucunda kadının insan hakları ve bu hakların hayata geçirilmesi noktasında çok önemli mesafeler alındı. Yine de durup baktığımızda 21. yüzyıla taşınan önemli sorun alanlarımızdan birini insan ve özellikle kadın hakları ihlallerinin oluşturduğunu görüyoruz. Dolayısıyla önümüzde belki zorlu ama hepimizin ortak çabası ile alınacak uzun bir yol bulunuyor. Daha eşit, daha yaşanılır, daha insanca ve şiddetten arınmış bir dünya için bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz. Kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal konumlarının iyileştirilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki çalışmalarımızı daha güçlü, daha ileri adımlarla sürdüreceğiz çünkü kadınların üretimden yönetime hayatın tüm alanlarına katılımı, kalkınmanın temel koşulları arasında yer alıyor. Aynı zamanda aile kurumunun üstlendiği temel işlevleri yerine getirmesinin ve gelişmiş bir demokratik kültürün oluşmasının olmazsa olmazı, kadınların varlığıdır. Var olmasıdır. Hem de hayatın her alanında." 

-"Bakanlık olarak tüm çabamız engelleri kaldırmak"

İslam, bu hususta gerek yasal düzenlemeler, gerekse uygulamaya dönük adımlar ve kurumsal mekanizmalar yoluyla Türkiye'nin kadın erkek fırsat eşitliği alanında önemli mesafeler aldığına dikkat çekerek, söz konusu kazanımların yansımasını; kız çocuklarının okullaşması, kadın okur-yazarlığı, istihdama katılım, sağlık hizmetlerinden yararlanma oranlarındaki artışlar gibi birçok alanda gelişmeleri memnuniyetle gözlediklerini belirtti.

Kadınlara kaynak ve fırsatlardan yararlanma imkanı tanınması durumunda ürettiklerinin altını çizen İslam, kadınların hayatın her alanında etkin rol aldığını, geleceğe güvenle ve umutla baktıklarını vurguladı. 

Kadınların hayata eşit fırsatlarla da katılması gerektiğine değinen İslam, mesajında şunlara yer verdi:

"Bunu başardığımızda işsizlik, yoksulluk, istismar, şiddet gibi bireyin, ailenin ve toplumun gelişmesinin önündeki engelleri arkamızda bırakmış olacağız. Bakanlık olarak tüm çabamız bu engelleri kaldırmak, kadınların toplumda eşit hak ve fırsatlara sahip olabilmesinin zeminini ve iklimini oluşturmak. Bunun için kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yerel yönetimlerle, üniversiteler ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, kadının insan haklarının korunduğu ve geliştirildiği, toplumsal hayatın her alanında konumlarının güçlendirildiği, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlendiği, kadınların kalkınma süreçlerine tam katılım sağladığı bir Türkiye temenni ediyorum. Bu duygularla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.