1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 8- YILDIRIM VE TİMUR HANLAR
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

8- YILDIRIM VE TİMUR HANLAR

A+A-

     Sevgili okuyucuların, bu tarihi değeri mühim olan vakıaya biraz daha hassasiyet göstermelerini tavsiye ederim!

     Yıldırım Bayezid’in ortadan kaldırdığı Beyliklerin beyleri, Osmanlı sultanını Timur Han’a şikayet ettiler. Hakkında olmadık şeyleri öylediler. Timur Han’ın önünden kaçan bazı beyler de, gelip Yıldırım Bayezide Timur’u  kötülediler. Böylece iki hükümdarın arasını açtılar. Bunun üzerine Timur Han, Anadolu’ya geldi ve Ankara yakınlarında Çubuk ovasında yapılan savaşta Osmanlı ordusunu yenerek (1432) Yıldırım Bayezid Han’ı esir etti. Ona çok iyi muamele etti. Ancak Osmanlı Sultanı Yıldırm Bayezid Han, hastalanarak Akşehirde vefat etti.

       Timur Han da, Anadolu’yu eski sahiplerine havale edip, mümtaz âlimleri yanına alarak ülkesine döndü. Otuz beş senelik hükümdarlığı neticesinde Çin’e ve Delh’e kadar bütün Asya’yı, Irak ve Suriye’yi, İzmir’e kadar Anadolu’yu aldı. Bütün hazırlıklarını yapıp, iki yüz bin kişilik bir ordu ile Çin seferine çıktı. Otrar’a vardığı sırada hastalanıp, on sekiz gün sonra vefat etti(1405). Ölümünden haberdar olan bir Allah dostu; “Timur öldü. İmanı da birlikte götürdü” buyurdu. Timur Han, bütün Müslümanların arzu ettiği imanla göçmek nimetine kavuşmuştu.

      İlim sahibi olan ve âlimleri çok seven Timur Han, fethetiği ülkelerden getirdiği âlimlere memleketinde çeşitli imkanlar sağladı ve bir çok medrese yaptırdı. Başşehri olan Semerkand’ı yeniden imar ederek sanat eserleri ile süsledi. Timur Han’ın, adil, dindar, temiz bir Müslüman olduğu her kes tarafından anlaşılıp öğrenildi. Ancak Osmanlı târihçileri, Yıldırım Bayezid Han’la yaptığı savaştan dolayı onu haksız yere kötülemektedirler.(Gelin biz yine iki iyi Sultan arasında iyi niyetle Timur Han’ın Yıldırm Bayezid Han’a yazdığı şu mektubu okuyalım ve hiç kimseyi karalamadan kararımızı verelim.

     TUMİR HAN’ın MEKTUBU-GAZİ BAYEZİD HAN’A

     Timur Han Ankara savaşı öncesi Yıldırım Bayezid Han’a birkaç defa mektub yazarak, dost olmayı arzu etmişti. Timur Han’ın Sultan Yıldırm Bayezid’e gönderdiği ilk mektup şöyledir:

    “ Azamet ve saltanatın nurları her şeyin üzerine ışıldayan, ihata ve ihsanın eserleri kâinatın her tabakasını aydınlatan Allahü teâlâya hamdolsun! Mutlak olarak en şerefli din ile gönderilen, en yüksek fazîletler ve en iyi ahlak ile övülen peygamberine salat ve selam olsun! Yüksek Aline, kerim Eshabına ve kıyamete kadar iyiliklere tabi olanlara en iyi duâlar olsun.Emir-i a’zam Timur-i Gürgandan, Arap olmayan emirlerin adili, düşmanlarına çekilmiş Allahın kılıcı ve rahmeti, kullarından sevdiklerinin işlerini görmek için gönderilmiş, Allahın beldelerinin koruyucusu, kullarının yardımcısı, düşmanı ve münkirleri ortadan kaldıran, gazi ve mücahidlerin sığınağı, Müslümanların hududlarını kollayan, Hakk’ın dünyanın ve dînin celâli Gazi Bayezid Bahadır Han’a:

      Zatı âliniz ile zahiren bir dostluk ve ahbablığımız, görüşmemiz hiçbir yolla müyesser olmadı. Haberciler ile mektuplar göndermek, ülfet kaideleri, dostluk akidlerini te’kid eden hareketler olmadı. Bize itaat uğrunda mücahede edenlere biz, elbette bize ulaşan yollarımızı gösteririz” mealindeki Ankebût sûresi 69.âyeti kerimesinin icabı olarak, biz de doğuda kafirlerle gaza, bâgî ve şer taifeleri ile cihadla meşgulüz. Dînin alametlerini yüceltmek, peygamberin efendisinin dînini uzak yerlere, en ücra köşelere kadar yaymağa gayret ve cehd ediyoruz siz de batıda;

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum