1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 8- YILDIRIM VE TİMUR HANLAR
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

8- YILDIRIM VE TİMUR HANLAR

A+A-

  Sapık fırkalarla, dîne muhalif olanlarla ve hak dîni inkar edenlerle; “Allah kendi yolunda(kısımları) birbirine kanatlanmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever” mealindeki Saf sûresi dördüncü âyet-i kerimesi hükmünce, güzel çalışmalar, büyük gayretler gösteriyorsunuz. Bütün gayretiniz dîne yardım etmeye, İslam’ı kuvvetlendirmeye Allah’ın dîninin kaide ve esaslarını yaymaya harcamışsınız. Bu sebeble bütün mü’minler emniyet ve huzur içinde, rahat ve isteklerine kavuşmuş hâlde yaşamaktadırlar.

     Bu güzel haberleri duymakla günden güne isteklerinize yardım edenler çoğalmakta, rahatlık ve emellere kavuşma ve emniyet içerisinde yaşama imkanları artmaktadır. Muhakkak ki, “ Allah’ın İslam nuru ile kalbine genişlik verdiği kimse, Rabbinden bir nur, hidayet üzeredir” mealindeki Zümer sûresi 22.ayet-i kerîmesinde bildirilen zînetle süslenen Muhammed aleyhisselamın dîninni mertebelerini ve İslam dîninin esaslarını batı da; cihad, gazâ ve harp ile yücelten ve; “İslamdan başka dîn arayanın dîni kabul olunmaz” mealindeki Al-i İmran sûresi 85.âyet-i kerimesinin manasını kalbinde tutan her devlet sahibi, Hak teâlâdan te’yid, tevfik ve çeşit çeşit saadet, yardım ve kerametler, iyilikler görsün, her gün o hanedanın cemiyeti daha parlak ve ovağın ikbal yıldızı daha yüksek olsun. Nitekim Cenab-ı Hak, Hadid sûresini 29. Ayet-i kerimesinde mealen;”Muhakka ki, iyilik ve üstünlük Allah’ın yedi kudretindedir. Onu diledriğine verir” buyurmuştur.  

    O memleketleri elende tutan, en güzel duâların misk kokularını, güzel medhlerin temiz râyihalarını bildiren bu mukaddimeler, muhabbet ve şefkatin çokluğunu bildiren birer hediyedir. Dâima nusret başçesinin parlaklığı sebebiyle ve;”Salihlerin duâsı kabul olunur” haberiyle salih duâlar dilimizdedir. Kabul, tevfik ve inayet Allahü teâlâdandır.       

       Mükemmel bir Müslümanlığın sıdk ve sadakatinin îcabı olarak ve bildirilen muvafık ifade ve uygun şartlara riayetle”Sadıklarla olun “ emrine uyarak, dostluk yollarında yürümek ve muhebbet zincirini harekete geçirmek, muhakkak ki, iki tarafın da iyiliğine ve faydasınadır.” Doğru söz söyleyin ki, Allah size işlerinizi düzeltip muvaffakiyetler versin” mealindeki Ahzab sûresi 70 ve 71.âyet-i kerimelerine ve ; teşebbüs et, hür olmak için” mısraına uyarak, aramızın iyi olması gerekir.

       Siz de batıda; sapık fırkalarla, dine muhalif olanlarla ve hak dini inkâr edenlerle; “Allah kendi yolunda(kısımları) birbirine kanatlanmış bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever” mealindeki Saf suresi dördüncü ayeti kerimesi hükmünce, güzel çalışmalar, büyük gayretler gösteriyorsunuz. Bütün gayretiniz dine yardım etmeye, İslam’ı kuvvetlendirmeye Allah’ın dininin kaide ve esaslarını yaymaya harcamışsınız. Bu sebeple bütün müminler emniyet ve huzur içinde, rahat ve isteklerine kavuşmuş hâlde yaşamaktadırlar.

     Buraya kadar yazdıklarım dostluk ve sevgimizin çokluğu sebebiyledir. Durumları sizde öğrenmiş oldunuz. İyi himmet ve gayretlerimize yardımcı olunuz. Size karşı çeşitli münasebet ve rızamı gözetiniz. Unutmayınız. Dâima istiyorum; öyle sebebler ve istekler çıksın ki, tarafımıza elçiler ve mektuplar gönderiniz. Hangi şekilde olursa olsun elçi ve haberci gönderip zat-ı şeriflerinizin sıhhat haberlerini ve devlet işlerinizin intizamını bildirmekle bizleri sevindiriniz de, dosluğumuzu pekiştirsin. Daha yazmayayım. Vesselam, aleddevam, evvelen ve ahiren.”  (Türk sultanları sh.388  1)Tüzükât-ı Timur  2) Timur tarihi hakkında araştırmalar; prof dr. Yaşar Yücel, 3) Agahi-yi Seyyid Emir Külal 4) Yeni reh. Ansk. Cd-19 sh.85 (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.