1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 80 Günde Devri Alem
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

80 Günde Devri Alem

A+A-

Her zaman söylüyor ve yazıyorum.
Ülke için, Konya için çalışanlara teşekkür ediyorum.
Konya tarih kentidir.
Konya turizm kentidir.
Konya medeniyetlerin kesiştiği bir kenttir.
Eleştiriyoruz ama, Konya Belediye Başkanları daha öncede belirttiğim gibi tarih ve park konusunda yaptığı çalışmalarla Konya’ya yeni değerler katıyorlar.
Bu anlamda Konya gelişiyor, genişliyor ve güzelleşiyor.
Eski tarihi yerlerin, camilerin, hanların restore edilerek aslına uygun olarak onarılarak bugünkü insanlığa sunulması hoş bir çalışma biçimidir. Bunlar geçmiş ile gelecek arasında tarihi köprü niteliğindedir.
Konya’nın tarihi 4- 5 bin yıllar gerisine gitmektedir. Çok medeniyetler, çok tarihi kalıntılar gün yüzüne çıkmayı beklemektedir.
İşte Çatalhüyük,
İşte Kilistra,
İşte Sille…
İşte kucağımızdaki Alaeddin tepesi ve Alaeddin cami ve etrafı, Selçuklu sarayı kalıntıları.
Karatay medresesi…
Hz. Mevlana Türbesi…
Daha niceleri…
Bundan önceki Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı çalışma döneminde kendince bazı icraatlar yaptı. Kentsel dönüşümü Meram’da başlattı. Umuyor ve bekliyorum yeni Başkan Fatma TORU’DA Meram’da daha iyi hizmetler üretecek ve bir bayan belediye Başkanı olarak gelecekte ismini andıracaktır.
Dr. Serdar Kalaycı döneminde Meram Belediye Binasının büyük bölümünü tamamlattı. Yurt dışında Saray Bosna’da bizimde katılıp açılışını yaptığı bir dizi parkların yapımını gerçekleştirdi.
Konya’da bir büyük parkın ve tarihe ışık tutacak, çağlar gerisine projektör tutacak bir park yaptırdı.Halen eksikleri var olduğunu gördüm. Bunlarıda Yeni Başkan Fatma Toru tamamlayacağını düşünmekteyim. Bu parkın adı :
“80 yılda devri alem parkı”
Cidden tarih, kültür ve nostaljinin bir potada eritilmiş halini bu parkta görmekteyiz. Çevre düzenlemeleri ve gerek çağlar öncesi dinozorlar bölümü ile, gerek tarihi maketler, gerekse bir çocuğumuzun yakinen tanıdığı masal kahramanları ve çocukların ilgisini çeken figürler. Görülmeye değer ve Konya’nın katma değerine bugün ve gelecekte katkı yapacak bir eser. Bu eserleri de Konyalı korumalıdır.
Çay bahçeleri, dinlenme locaları ile 80 günde devri alem parkı cidden bir günde tam anlamıyla gezilecek, görülecek bir yer değil. Belki abartmış olurum ama 80 değilse 8 günde belki dünyayı bu park ile tarihin derinliklerine kadar uzanıp görebilirsiniz.
Çünkü gerçekten iyi bakar, incelerseniz dinozorların ismini ve yaşamlarını, neler yiyip, içtiklerini, nasıl ürediklerini ve kaç milyon yıl yaşadıklarını öğrenmek isterseniz, gerek Türkiye’de gerekse dışarıdan maket olarak park içinde yer almış maket tarihi binaları inceler ve yapılışını, kimler tarafından inşa ettirildiğini dinlerseniz, gerçi bazı butonlar şimdiden bozulmuş ama, bunlarında tamir ve bakımını Başkan Toru yaptıracaktır. Çocukluğumuzda masallarını dinlediğimiz masal kahramanlarına bakar çocuklarınızla incelerseniz ve bu yorgunlukla bir de gemide veya başka bir mekânda çayınızı yudumlarsanız 8 günde tam olarak görmüş, öğrenmiş olursunuz.
Geçtiğimiz Pazar günü eşim ve kızım Zeynep ile burayı şöyle birkaç saatliğine gezdim. İnsanlar bir nehir gibi buraya akıyordu. Buraya giriş cüzi bir para ile yapılmaktadır. Bu parkın rakamsal değerini bilmiyorum ama, inanıyorum ki, bu ilgi devam ederse maliyeti büyük ölçüde birkaç yılda amorti edecektir. Bu eser ile Dr. Serdar Kalaycı ve yeni düzenlemeleriyle Fatma Toru belki de Konya- Meram’da ismi tarihe geçecektir. Buraya giden insanlarında bir dileğini aktarayım. Giriş için tek bir kapı ve tek bir gişe hizmet veriyor. Kuyrukların uzamaması için birkaç gişe ve giriş kapısı açılmalıdır.
Hz. Hadimi’nin bir sözü vardır.
İnsan ola bırakmalı bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. Konya’mıza eser bırakanlara bir kez daha teşekkür ediyorum.
 

Bu yazı toplam 769 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum