1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 80 TL'ye çalışacak işçi bulamıyorlar
80 TL'ye çalışacak işçi bulamıyorlar

80 TL'ye çalışacak işçi bulamıyorlar

İnşaat Demircileri 120 ile 80 lira yevmiyeye çalışacak usta bulamamaktan şikayetçi. Demirci Ustası Yasin Durgün, Konya’da işsizlik sorunundan çok iş seçme ve kolay iş arama sorunu olduğuna dikkat çekti.

A+A-

Ümit ÖZEL

İnşaat demirciliği yapan ustalar, çalışacak usta bulamamaktan ve demir fiyatındaki pahalılıktan şikayetçi. Demirci ustası Yasin Durgün, piyasada çok iş olmasına rağmen, demir ustası ve eleman bulmakta sorun yaşadıklarını söyledi. En düşük yevmiyenin 80 lira olduğunu aktaran Usta Yasin Durgün, eleman bulamadıkları için gelen iş tekliflerinin çoğuna yanıt vermediklerini aktardı.

İŞSİZLİK DEĞİL, İŞ SEÇMEK VAR

Yaklaşık 15 yıldır demircilik işiyle uğraştığını ifade eden Usta Durgün, günümüz şartlarında Koya’da işsizlik sorununun olduğuna inanmadığını vurguladı. Birçok iş yeri ve kurumun yanı sıra inşaatlarda da çok sayıda elemana ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Durgün, “Biz eleman bulamadığımız için ekip kurup başka işler yapamıyoruz. Böyle eksik ekiple çalışmak zorunda kalıyoruz. Çoğu zaman iş geliyor ama eleman bulamadığımız için gelen teklifleri değerlendiremiyoruz. Bizim memleketimizde işsizlik değil, iş seçmek var. İnsanlar kolay iş yapıp para kazanmak istiyor. Çalışmak isteyen buyursun gelsin.”diye konuştu.

USTA YEVMİYESİ 120, İŞÇİ 80

Demirci ustası Yasin Durgün bugün inşaatta çalışan bir işçinin günlük yevmiyesinin 80 liradan başladığını, usta yevmiyelerinin de en az 120 lira olduğunu söyledi. Bu rakamlarla bir işçinin aylık 2 bin 500 liraya yakın gelir elde edebileceğini söyleyen Durgün, ustaların ise 3 bin 500 lira civarında gelir sağlayabileceğini belirtti. Buna rağmen çalıştıracak usta da, işçi de bulamadıklarından şikayet eden Yasin Durgün, “İşsizlik keyfi olmamalı. İhtiyacı olan insan aylarca senelerce evde yatıp işsizim dememeli. Buyursun gelsinler her yerde iş var. Ekmek kolay kazanılmıyor. Ekmeğini çıkarmak isteyen demirden de taştan da çıkarır. Tamam herkes kolay işte çalışmak ister ama hiç çalışmamak hem eve, hem ülkeye zarar.”dedi.

DEMİR FİYATI İŞLERİ YAVAŞLATTI

İnşaatın temel taşlarından olan demirde yaklaşık bir yıldır yaşanan fiyat artışı demirci ustalarını da zorluyor. Demir fiyatları sebebiyle kurulu olan şantiyelerde bile işlerin zaman zaman aksadığını ifade eden Demirci Ustası Yasin Durgün, “Demir fiyatındaki düzensizliğin bir çaresi bulunmalı. Piyasada işler yürüyor sorunsuz gibi görünse de fiyatların yüksek olması işleri etkiliyor. Tamamen sektör öldü bitti durdu demek yalan olur. Ancak şuan piyasada olması gereken iş yoğunluğunun belki de yarısı var. Biz demir işini yapar geçeriz fiyatlar bizi çok da ilgilendirmez ama müteahhitlerin büyük bölümü demir fiyatındaki artış yüzünden yatırım yapmaya korkuyor. Buna çözüm bulunursa inşaat sektörü bence hızlanır.”ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.