1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 80- TUĞRUL BEY
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

80- TUĞRUL BEY

A+A-

     Halife’ye hizmet etmek şerefine kavuştu. Hac yollarını Bedevi taarruzundan korudu. Selçuklu hanedanı ile Abbasiler arasında evlenmeler münasebetiyle akrabalık kurdu. Tuğrul Bey, Halifenin kızı ile 1062 de muhteşem bir düğün merasimi ile evlendi. Bağdad da Şii Bûveyhiler ve sapık Fatımilere karşı mücadele edip, bölge de Selçuklu hâkimiyetini tesis etti. Büveyhi hükümdarını öldürerek, Bağdad ve sünni âlemini katliam ve tahripten korudu. Batı da Bizans topraklarına akınlarda bulundu. Erzurum-Hasankale’ye gelip, Malazgirt’i feth etmek istidiysede kışın yaklaşması üzerine kuşatmayı kaldırdı.

         Dünyanın en büyük devletlerinden birini kurup, Türk İslam âlemine çok hizmet etti. Maveraünnehr’den Anadolu’ya, Irakdan Azarbeycan ve Kafkasya’ya kadar olan ülkede huzur ve emniyeti tesis etti. Ve pek çok ülkeye hâkimiyetini kabul ettirdi. Zirai vticari hayat gelidi. İktisadi hayat gelişip refah seviyesi yükselerek, muazzam bir şekilde tesis edilen devlet teşkilatı, kuvvetli temeller üzerine oturtuldu.

         Bu teşkilat devrinde ve sonra kurulan Türk ve İslam devletlerine numune oldu. Tuğrul Bey, yiğirmi beş sene adalet ihsan ve gazalarla geçen hükümdarlıkdan sonra, hastalık üzerine 5 Eylül 1063 senesinde, 70 yaşında Rey de Türbesine defn edildi.

    Tuğrul Bey, adil, vakur, cömert, cesur, samimi iyi ve yumuşak huylu bir hükümdar idi. Sarayının kapısına ümid ile gelen hiç kimse boş dönmezdi. Müsamahakâr, affedici, son derece merhametli iyi bir Müslüman idi. Beş vakit namazını cemaatle kılmaya itina gösterirdi. Bağdad da yaptırdığı Sarayının yanına cami ve birçok ev ve hamamda yaptırmış, buraya Medine-i Tuğrul adını verilmiştir. Halkın ve ordusunun sevdiği ve tam bağlı bulunduğu bir hükümdardı.

        Hamedan’a geldiği zaman, Baba Tahir adlı büyük veli ile sohbet ederdi. O dönemde Hemedan da üçü büyük zat vardı. Bunlar: Baba Tahir, Baba Cafer ve Şeyh Hamşad’dı. Bu üç zât, Hemedan şehrinin kapısında yer alan ve Hızır adıyla anılan bir tepenin yanında idiler. Sultan şehre girerken onları görünce bineğini durdurdu. İndi ve vezir Ebu Nasr’el-Kunduri ile onların yanına gelerek ellerini öptü. Baba Tahir, Sultan’a; “ Ey Türk! Allahın kulları ile ne yapacaksın?” diye sorunca, Sultan;

       “ Siz ne emrederseniz onu yapacağım dedi. Baba tahir; “ Muhakkak Allah adalet ve ihsan yapmayı buyurur”( Nahil suresi 90) mealindeki ayeti kerimeyi okuyarak; “Allahü Tealanın buyurduklarını yap” dedi.

        Sultan Tuğrul Bey ağlayarak; “ Öyle yaparım” dedi. Bab Tahir Sultanın ellerini tuttu ve “ Benden bunu kabul et “ dedi. Sultan da; “ Ettim “ dedi. Baba Tahir, parmağında bulunan ve yıllarca taktığı yüzüğünü parmağından çıkararak Sultanın parmağına taktı ve “ Adil ol “ dedi. Sultan katıldığı her savaşta o yüzüğü parmağına takardı.(T. Gazetesi Türk sultanları s. 398) Tüzükat-ı Timur  )Zafername;Şerafeddin Ali yezd )(devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.