1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. 800 yıl önce 800 yıl sonra
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

800 yıl önce 800 yıl sonra

A+A-

13. yüzyılın başları. Yıl 1206…

Cengiz Han’ın bayrağı altında toplanan Moğollar, Orta Asya, Doğu Avrupa, Çin ve Sibirya’yı istila etti. Gücünü Moğol kabilelerini birleştirmekten alan Cengiz Han, başı boş topluluklardan bir imparatorluk yarattı. Bu imparatorluk insanları kıyımdan geçirdi, kitleleri yerlerinden ve yurtlarından etti. Kaynaklara göre Cengiz Han’ın bu acımasızlığı Avrupa’ya kadar korku saldı. İstilalarda 3 ile 6 milyon arasında insan öldüğü tahmin ediliyor. Dünya tarihi açısından da Moğol İstilası birçok önemli sonuçlar doğurdu. Anadolu’yu etkileyen birçok yönü de var bu istilaların.

İstiladan kaçan topluluklar Batı’ya doğru göç etmeye başlıyor örneğin… Bugünkü Anadolu’nun şekillenmesinin başlangıcı… Sonra önce Büyük Selçuklu Devleti, daha sonrada Anadolu Selçuklu Devleti yıkılıyor ve Anadolu’da, ikinci Beylikler Dönemi Başlıyor. İşte Osmanlı tam da bu mirasın üzerine kuruluyor.

***

13. yüzyılın başları. Yıl 1207…

Afganistan’ın ismi çok duyulmayan Belh şehrinde Muhammed Celaleddin dünyaya gelir. Muhammed Celaleddin’in babası Bahaeddin Veled şehrin ileri gelenlerindendir, ancak bu Moğol istilasından kurtulmaya yetmez. Bahaeddin Veled, bazı siyasi olaylar (Harzemşahlarla çekişme) ve yaklaşmakta olan Moğol istilası nedeniyle Belh'ten ayrılırken yıl 1212’dir. O sıralarda Muhammed Celaleddin, daha küçük bir çocuktu. Babası ile birlikte, İran’dan, Bağdat’tan geçerek Hicaz’a geldi. Hac ibadetinden sonra da, Şam yoluyla, Anadolu’ya geçtiler. Anadolu’daki Selçuklu İmparatorluğunun ihtişamlı bir çağıydı. Bahattin Veled, Anadolu Selçuklu Devleti’nin merkezi Konya’da çok büyük bir saygıyla karşılandı. Muhammed Celaleddin o sıralar yirmi dört yaşlarındaydı.

Bir delikanlı olarak Konya’ya ayak basan Muhammed Celaleddin yani Hz. Mevlana, bugün bile verdiği mesajlarla ve hoşgörülü bakışıyla insanlığa ışık tutuyor.

***

Yıl 2004… Siyah bayraklı IŞİD, Irak’taki Bukka Cezaevi’nde Bağdadi ve arkadaşları tarafından kuruldu. Ancak çok fazla sesleri çıkmadı.

2011 yılında Suriye iç savaşının başlaması ve Irak’ın bir türlü devletleşememesi IŞİD’e beklediği fırsatı sundu. IŞİD ve Suriye iç savaşı nedeniyle onbinlerce insan öldü, katledildi. Milyonlarca insan yerinden yurdundan edildi. 3 milyon 500 binden fazla Suriyeli, bugün Anadolu’ya sığınmış durumda. 800 yıl önce Hz. Mevlana ve ailesi gibi binlerce insana ev sahipliği yapan Anadolu, bugün de milyonlarca mazluma ev sahipliği yapıyor. Cenab-ı Allah, bu topraklara doğusuyla batısıyla liman olmayı bahşetmiş, zorda kalanların sığınağı olmayı nasip etmiş… Allah’ın bir lütfu olarak kabul edilmesi gereken bu durum, maalesef bugün bazıları tarafından kabul edilmiyor.

Suriyeli ve diğer göçmenlere saldıranlar,

Her lafta Suriyelileri eleştirmekten geri duramayanlar,

‘Askere alalım, Suriye’ye savaşa gönderelim’ diye ağzından salya saçanlar…

Hz. Mevlana ve çağdaşlarını bağrına basan Konya’dan bugün 800 yıl gerideler.

Unutmayın, sizler gibi düşünenleri tarih ‘hiç yaşamamışsınız gibi’ siler. Ama 800 yıl sonra bile Konya’nın her yeri Mevlana diye bağırır… Bir göçmen olarak Mevlana, size yeterince şey anlatmıyor mu?

Acaba, Hz. Mevlana için “Afganistan’dan niye kaçtı, askere alalım, savaşa gönderelim” diyen olmuş mudur?

Bu yazı toplam 1205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum