1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 81 - SÜLEYMAN ŞAH(KUTALMIŞOĞLU
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

81 - SÜLEYMAN ŞAH(KUTALMIŞOĞLU

A+A-

Anadolu fatihi ve Türkiye Selçuklu Devletinin kurucusu, isimi, Rükneddin Süleyman bin Arslan Yapgu bin Selçuk’dur.

    Kutalmışoğlu Süleyman Şah ve ağabeyi Mansur, Alparslan’la birlikte, Malazgirt savaşına katıldı. Gösterdiği kahramanlıkların bir mükafatı olarak Anadolu da feth ettiği yerlerin kendisine verilmesi imtiyazını alan Süleyman Şah, kardeşleri Alp İliğ ile Devlet’i ve ağabeyi Mansur’u da yanına alarak, Anadolu’ya gitti. Urfa, Birecik civarına vardılar. Burada, Türkmenleri etraflarında topladılar. Bu Türkmenler, başlarına geçecek bir Selçuklu beyine muhtaç bulunuyorlardı.

     Anadolu’ya giren Süleyman Bey, Konya ve havalisini mahalli Rum hâkimlerinden aldı. Hiçbir mukavemetle karşılaşmadan 1075’de İznik’i fethederek  merkez yaptı. Anadolu da Bizans hâkimiyetinin çökmesi üzerine Fırat boylarında ve Kilikya da bir takım Ermeni reisleri ortaya çıktı. Bunlar arasında Kilikya hâkimi Filaretos, Malatya hâkimi Gabriel’i de tabiyyetine alarak Türkiye Selçuklu Devletinin İslam ülkeleri ile münasebetlerini kesmeye çalışan veya çalışacak olanlara mani oluyordu.

      Süleyman Şah, Anadolu da Türk hâkimiyetini kurmakla, türkiye tarihinde çok mümtaz bir mevkie sahipti. 1075’de kurduğu Türkiye Selçukluları Devleti ile bütün Türkmenleri birleştirerek, Türkiye tarihinde yeni bir devir başlattı. Süleyman Şah’ın vefatından sonra Melikşah’ın Anadolu da hâkimiyet kurma gayretlerine rağmen Birinci Kılınç Arslan’ın İznik tahtını ele geçirmesine kadar (1092) sultansız kalan Türkiye Selçuklu Devleti, yine de kendi istiklal ve mevcudiyetini muhafaza etti. Bu durum Türkiye Selçuklu Devleti’nin nekadar sağlam esaslar üzerine kurulduğunu göstermektedir.

    Süleyman Şah, askerlerine ve tabeasına çok iyi muamele ederdi. Antakya Hıristiyahlarının onu davet etmeleri adaletinin meşhur olmasından idi. Bizanslılar zamanında Ahadolu da büyük toprak sahiplerinin elinde esir veya topraksız duruma düşen köylüler, onun hakimiyetinde, hürriyete ve toprağa kavuştular. Onlarda göçebe Oğuzlar gibi Süleyman Şah’a bağlanıp onun hakimiyetini kuvvetlendirdiler. Süleyman Şah, toprakları köylülere dağıtmak suretiyle hem onları kendisine bağlıyor, hem de mahsulün artmasını sağlıyordu.

     Süleyman Şah, Anadolu’da Osmanlılara da intikal eden Mîri toprak rejimi, yani mülkiyeti devlete, tasarrufu köylülere aid sistemi kurdu. Anadoluyu fethederk gazilik unvanını da aldı. Ruhları şadolsun... ( T. G. Türk Sultanları s.375)Ahbar-ud Devlet-is Selçukiyye;sh.30- Selçuklular Tarihi ve Türk İslam Medeniyyeti;sh.213 (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.