1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 81 - SÜLEYMAN ŞAH(KUTALMIŞOĞLU)
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

81 - SÜLEYMAN ŞAH(KUTALMIŞOĞLU)

A+A-

    Gaznelilerle yapılan Dandanakan muharebesi, Türk tarihinde; Malazgirt zaferi ve İstanbulun fethi gibi önemlidir. Bu zaferi elde eden Çağrı Bey’dir.

     Asırlardır kapalı kıtalarda dolaşan Oğuz türkleri, Dandanakan zaferi ile açık denizlere inme imkanı bulmuşlardır. Böylece Selçuklu Devleti kurulmuş,Türklerin düzenli bir şekilde yeni bir vatan tutmasına sebeb olunmuştu. Bu bakımdan Davud Çağrı Bey’in İslamiyet’e yaptığı hizmet pek büyüktür.

     Dandanakan zaferiyle pek çok Türkmen beyi Selçuklulara katıldı.

      Çağrı Bey’in 1044’de hastalanmasını fırsat bilen Gazne sultanı Mevdud, Belh ve Tuhâristan’ı geri almak üzere harekete geçti. Çağrı bey, henüz çocuk yaşlarında bulunan veliahdı Alparslan’ı sultan Mevdud’un üzerine gönderdi. Alparslan Selçuklu ordusunun başına geçip Belh’e geldi. Müthiş bir meydan savaşı ile Gazne ordusunu bozguna uğrattı. Gaznelileri Belh ve Tuhâristandan çıkardı. Oğlunun başarısını işiten Davud Çağrı Bey, sevincinden hasta yatağından kalkıp sıhhate kavuştu. Bu şehirlerin ve bazı şehirlerin idaresini Alparslana verdi. Bu şekilde horasan yönetimini nizam altına aldı.

   Davud çağrı bey, Karahanlılar’la yaptığı andlaşmadan sonra, Ehl-i sünnet düşmanı bozuk itikadlı büveyhoğullarına karşı bir ordu hazırladı. Ordunun başına oğlu kavurd beyi geçirerek, Eshab-ı kiram düşmanı Büveyhîlerin üzerine gönderdi. Bu sırada Büveyhoğulları hükümdarı Ebu Kalicar ölmüştü.(1048). Kavurd bey, ordu ile, seneler süren uzun çarpışmalardan sonra, Kirman ve Sistan bölgesinde yaşayan bozuk itikadlıları temizledi.

    Gazneliler’le aradaki düşmanlık ve senelerdir sürüp giden harpler , 1059 senesinde Sultan İbrahimin Gazne hükümdarı olması ile son buldu. Bu iki büyük türk devletinin andlaşmaları sevinçle karşılandı. Hindikuş dağları iki devlet aasında sınır kabul edilerek , saldırmazlık kararı alındı.

    Davud Bey, yetmiş yaşında olduğu halde, nice İslam alimleri ve velilerinin yetişdiği Serahs şehrinde 1060 yılında hayata gözlerini yumdu. Ve oraya defnedildi.  Davud Bey, vefatından önce Türk milletine; İran ve yakın doğu Ülkeleri gibi çok geniş bir bölgeyi emanet etmiş; Ayrıca İslamiyeti üç kıt’ada yayacak müslüman türkleri i’layı kelimetüllah için cepheden cebheye koşturacak olan Muhammed Alparslanı bırakmıştı.

     Gelin şimdi bu mübarek büyük Sultan, Bey hakkında, büyük veli Ebu Said hazretlerinin nasihatini hep beraber dinleyelim: (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum