1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 82- ÇAĞRI BEY
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

82- ÇAĞRI BEY

A+A-

      Anadolu kapılarını Türklere açan, bugünkü Türkiyemizin ilk banisi mücahid Sultan Alparslanın babası. Selçuklu Devletinin kurucusu Muhammed Tuğrul Bey’in ağabeyi olan Çağrı bey, 990(h.380) senesinde doğdu. Künyesi Ebu Süleymandır. O devirde türkler, çocuklarına bir peygamberin veya bir sahabenin ismini verirlerdi. Buna istinaden Çağrı bey’ede, Davud aleyhisselemın ismini vermişlerdi.

     Kardeşi Tuğrul Bey’le Selçuklu Devletini kurduktan sonra, Horasan bölgesinin Emirliğini yaptı. 1060(h.425) senesinde Serahs şehrinde vefat etti. Dedeleri Selçuk Bey, Aral gölünün güney ve güney doğusunda yer alan Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin arasında kalan meşhur ilim ve irfan bölgesi Maveraünnehr’de, Oğuz Türklerini etrafında toplamış, onların başına geçip Müslüman olmakla şereflenmelerine vesile olmuştu. Müslüman olan bu Türklerle, Müslüman olmayanlar üzerine gazalar yapıp, Allahü Teâlanın dinini yaydı. Bu cihadlarda oğlu mikail Bey şehid oldu. Mikail beyin vefatıyla oğulları Davud Çağrı bey ile Muhammed Tuğrul Bey, dedeleri Selçuk Bey’in yanında yetiştiler. Selçuk beyin vefatı üzerine de amcaları İsrail Arslan Yapgu’nun emrine girdiler.

    Davud Çağrı bey, azimli, soğukkanlı, son derece cesur, ileri görüşlü, Türk tarihinin yetiştirdiği büyük kahramanlardan olup, son derece adil, dürüst bir insandı. Türkleri bir bayrak altında toplamak ve İslama hizmet etmek gayesiyle yanıp tutuşan merhametli bir kimseydi. Dahî bir komutandı. 1016 senesinde, İslamı yaymak için, Bizans ülkelerine doğru yola çıktı. Horasan bölgesinde yaşayan Türkmenleri de toplamak suretiyle ilerledi. Batıya ve güney batıya doğru ilerleyerek Anadolu’nun Müslüman Türklere güzel bir yurt olacağına kanaat getirmişti. Çeşitli ülke ve kavimlerle yaptığı savaşlarda başarılarından sonra, egemenlik ve hakimiyet üzerinde mahareti ve üstünlüğü isbat edilince hükümdarlığını ilan etti. Bu elde ettiği zaferlerle de Selçuklu devletinin temelini atmış oldu.

     Dünya makam ve mevkilerini gönlünden çıkaran Davud çağrı Bey, bir gurur ve kibire kapılma korkusundan, hükümdarlık hakkını kardeşi muhammed Tuğrul Bey’e verdi. Kendisi ona bağlı bir komutan olarak vazife yapmaya devam etti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.