1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 84- SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

84- SULTAN ALPARSLAN

A+A-

Alparslanın doğuda ve batı da gösterdiği kahramanlıklar, az bir kuvvetle güçlü düşmanlara galip gelmesi, Selçuklu askerleri ve kumandanları arasında derin bir saygıya sebep oluyordu. Kumandanlar ve askerler, böyle bir yiğidin başlarında bulunmasını arzu ediyorlardı. O, başlarında olduğu müddetçe, pek çok ülkeyi fetheder ve İslam’ı her tarafa duyururlardı. Onun Allah’a bağlılığı ve Ehl-i sünnet itikadının yayılması için uğraşması da Selçuklu uleması arasında pek beğeniliyordu.

         Âlimler, böyle mübarek bir zatın sultan olmasıyla İslamiyetin bütün dünya’ya yayılacağına inanıyorlardı. Halka karşı çok mütevazı ve merhametli olması, onların dertleriyle ilgilenip, fakirlere kendi parasından yardımda bulunması, Selçuklular arasında özlenen bir sultan olmasına yeter sebebti. 1060 yılında Çağrı Bey vefat edince, veliahd olan Alparslan, HorasanSelçuklu Devletinin sultanı oldu. Kısa zamanda adaleti, iyiliği, cömertliği ile herkesin gönlünü kazandı. Tebeasına çok iyi muamelede bulunuyor, Müslümanların duâsını almak için gecesini gündüzüne katıyordu.

         Onun bu halleri, Selçuklu ülkesinin her yerinde dillerde dolaşır olmuştu. Her ne kadar, Kutalmış bey sultanlığa heveslenip ordusunu, o günün büyüklerinin ikazına rağmen, Sultan Alparslanın üzerine yürüdü isede mağlup olduğu gibi askerleri arasında ölü bulundu. Burada büyüklerin düşündüğü devletin bekası ve Müslümanların bir çatı altında bölünmeden birlik ve beraberliğini korumak ve devam ettirmek idi. İşti bu mana da, Alparslan’ın veziri büyük hadis ve fıkıh âlimi Hasan bin Ali Nizamül-mülk, Alparslanı savaşa teşvik etti ve;

         “ Sultanım! Horasanda zatı âliniz için öyle bir ordu hazırladım ki, bunların yardımı seni hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Uğrunuzda hedeften şaşmayan oklar atarlar. Bu ordunun neferleri ulema ve evliyadır. Dünya’ya meyletmeyen bu mübarek kimseler, sana ve orduna duâ etmek suretiyle en büyük yardımı yapmaktadırlar.” Diyerek duâ ordusunun askerleri olan âlimlerin kendisini tuttuğunu bildirdi.

         Bunun üzerine Alparslan, askerlerina hücum emrini verdi. Kısa süren bir mücadeleden sonra, Alparslan galip geldi. Kutalmış da askerleri arasında ölü bulundu. Bu zaferden sonra, Selçuklu payitahtı Rey şehrine( Tahran yakınların da bir şehir) giren Alparslan 27 Nisan 1064’te büyük bir törenle tahta çıktı. Amcası Tuğrul Bey’in vezirliğini yapan Abdülmülk Kündüri’yi azletti. Çünki Kündürî, Ehl-i sünnet mezhebine düşman olan Mutezile bozuk fırkasına çok sıkı bağlı idi. Böyle olduğunu hiç belli etmeden Ehl-i sünnet âlimlerine zulmederdi. Ötedenberi, özellikle Şafiî mezhebinde olanlara amansız bir mücadeleye girişmişti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.