1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 85- SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

85- SULTAN ALPARSLAN

A+A-

Şafiî fıkıh âlimlerinin büyüklerinden Ebu Sehl bin Muvaffak’ı hapsettirme kararını almış, Ebü’l-Kasım Kuşeyri ve kelam âlimi Fürakî’yi yakalatıp, sokaklarda sürükletmiş, pek çok eziyet ve işkencelere tabi tutmuştu. Bu yüzden birçok Şafiî âlimi Kündüri’nin şerrinden Bağdad’a göçmüşlerdi. Ehl-i sünnet itikadnın sancakdarı olan Sultan Muhammed Alparslan, Kündüriyi sapık itikadından dolayı idam ettirip, Nizamülmülk’ü Selçuklu Devleti’nin baş veziri îlan eyledi.

         Başına buyruk olan beyleri bir çatı altında toplayarak Büyük Selçuklu Devletini teyid etmiş oldu.

         Zamanın Halifesi, bütün Arap Meliklerine haber gönderip, camilerde Sultan Alparslan adına hutbe okunmasını emretti. 11 Mayıs 1064 tarihinden itibaren camilerde Muhammed Alparslan ismiyle hutbeler okunmaya ve duâlar edilmeye başladı. Böylece İslam ülkeleri, Sultan Alparslanın hükümdarlığını kabul etmiş oluyorlardı.

         Büyük Selçuklu sultânı Alparslan, bir müddet devletin iç işlerini düzeltmek için uğraştı. Fakirlerin listesini yaptırarak, onlara tahsisat ayırıp, maaş bağladı. Köklü tedbirler alarak, asayişi engelleyecek, cinayete sebeb olacak, haram işlemeye meydan verecek şeyleri ortadan kaldırdı. Halkın, İslamiyetin emir ve yasaklarını öğrenmeleri için medreseler yaptırdı. Açtırdığı medreseler, vezirinin bu işteki gayretleri dolayısiyle onun ismi ile anılarak, Nizamiye Medreseleri adıyla meşhur oldu. Rahat ve huzur içinde ibadetlerini yapmaları için camiler inşa ettirdi. Dine aykırı şeylerin yapılmasını yasakladı ve yapanları şiddetli cezalara çarptırdı. 

          Kısa zamanda ülkesini, birbirini seven, dinin emir ve yasaklarına riayet eden insanlar topluluğu haline getirdi. Öyle ki, koca Selçuklu ülkesinde bir cinayet veya izinsiz başkasının malını almak diye bir hadiseye rastlanmaz oldu.

    Çok sevdiği hizmetçilerinden birinin, bir köylü kadının malını gasp ettiğini duyunca, yakalatıp, başkalarının ibret almaları için derhal mahkemeye sevk etti. Netice de suçlu bulunup cezalandırıldı. Bunu işiten kötü niyetli kimseler, başkasının malına el uzatmaktan ve saldırmaktan şiddetle kaçındılar. Devlet me’murlarının adaletli olması ve islamın emirlerini iyice öğrenip tatbik etmesi için ders verdirmeye başladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.