1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 86- SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

86- SULTAN ALPARSLAN

A+A-

Teslim olmayan ve İslamı kabul etmeyenler gerekli şekilde cezalandırıldı. Sürmeli kalesi fethedildi. Arkasında Meryem Nişîn kuşatıldı. Melikşah ve Nizamül-mülk, önce onları İslam’a davet etti. Müslüman olmazlarsa teslim olmalarını, yoksa kan döküleceğini bildirdiler. Rumlar teslim olmayınca nehirden geçmek için gemiler yaptırıldı. Gece, gündüz mücadele neticesinde Rum’lar teslim bayrağını çektiler. Teslim olunca herhangi bir eziyet yapılmadı. Fakat bazıları Müslüman olarak ebedi seadete kavuştular.

 Yine o gece, Sultan Alparslan, sabaha kadar uyumadı. Allahü Tealaya göz yaşları arasındaibadet eyledi. Otağ-ı hûmayunun da secdeye kapandı. Gözlerinden akan yaşlar toprağı ıslatırken;

  Alparslan, oğlunun ve vezirinin bu başarılarını, kahramanlıklarını işitince, çok sevindi ve onları yanına çağırdı. Yol üzerinde birçok kale feth edilerek iki Selçuklu ordusu Sebid şehrinde birleşti.

   Sultan Alparslan, düşmanın gücünden ve kalelerin muhkemliğinden hiçbir zaman ümidini kesmeden ilerliyordu. Lal şehrine hücum edildi. Fakat Hıristiyan Gürciler, eman dilemelerine rağmen kaleye giren elçilerimizi şehid ettiler. Durumu Alparslan’ bildirmek için gelenler, Sultan’ı namaz kılarken buldular. Durumu öğrenen sultan çok üzüldü. Atına binip hücum emrini verdi. Allah Allah Nidaları ile kaleye yüklenen askerlerimiz, gazilerimiz şehre girdi.

          Şehir halkı cizye vermek suretiyle itaatlerini bildirdiler. Böylece zabdedilmez zannedilen Lal şehride Muhammed alparsan’ın üstün dehası ve sarsılmaz imanıyle ele geçirilmiş oldu. Birkaç ay içerisinde Bizanslılara aid yerlerin birçoğunu fethettikten sonra, oralara camiler yaptırdı. Müslümanlıklarını öğrenmeleri için Medreseler yaptırdı. Âlimler vazifelendirdi.

         Bunda şunu anlıyoruz ki, ecdadımız imansızlığın yanısıra, insanlık için en büyük bela olan cehaleti yok etmek yerine ilim ve irfanı yerleştirmeği en mühim vazife addetmişlerdir.

  Feth edilen yerlerden çok ganimetler elde edilmiş. Bu ganimetler yine Müslümünların ve insahlığın menfeatlerine harcanmıştır.

        Sultan Muhammed Alparslan, eski bir başkent olan Ani kalesini kuşatmı,, karargahını, şehrin karşısındaki araziye kurdurdu. Askerlerine yaptığı şu hitap, kalplere yazılması gereken bir dersdir. Hıtabında:

“Yiğitlerim! Bahadırlarım! Sizin gibi kahramanların hükümdarı bulunduğum için övünür ve allahü Teâlâ’ya hamdederim. Tahta ilk çıkdığımda, memleketin ufuklarını kaplayan ihtilal bulutlarınızı kılınçlarınızın parlak şimşekleriyle defedip, vatanın birliğini sağladınız. Bu gün de İslam âlemi, karşımızdaki düşmana allahü Tealanın dinini tebliğ etmemizi ve bu uğurda cihad- fi-sebilillah için çarpışmamızı bekliyor. O halde bihakkın vatanı muhafaza ve hemde i’layı kelimetüllahı yaymak gibi iki mukaddes hizmeti yapmak şerefi bize düşmektedir.

         Düşmanımız kalabalık, kaleleri muhkem isede, sizin gibi gaza meydanlarında pişmiş, şehid olmak aşkıyla yanan mücahidlerin ilk hücumuna dayanamayacağını bilirim. Zira onlar, vatanlarını değil hayatlarını kurtarmaktan başka şey düşünmeyen bir takım korkaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.