1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 86- SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

86- SULTAN ALPARSLAN

A+A-

Sizler ise, hayatın, bir gölge gibi gelip geçiciliğini, asıl şerefin Allahü Tealanın yolun da cihad ederek can vermek olduğunu bilen yiğitlersiniz.

         İşte sultanınız, Allahü tealanın ismiyle, adımını gaza meydanına atıyor. Şu kılıncı tutmakta olan elimde kuvvet kalmayıncaya kadar çarpışacağım, dinini, vatanını, Sultanını seven arkamdan gelsin!..!

Bu hıtab üzerine kahraman İslam dilâverleri, büyük bir aşk ve muazzam bir heyecanla sevgili Sultanlarının arkasından, ona ayak uydurarak Ani kalesine “Allah Allah “ nidaları ile hücum ettiler. Ok atışlarıyla başlayan mücadele, su engelinide geçerek, surlara tırmanmaya başladılar. Sultan, tahtadan yüksek burçlar yaptırndı. Atılan kocaman taşlarla, günlerce kale surları dövüldü. Ani valisi ve kale komutanı Bakrat ile Grigor iç kaleye sığındılar. Bu durumu gören halkın korkudan iyice moreli bozuldu. Kaçışmaya başladılar.

         Şiddetli çarpışmalardan sonra iç kale de fethedilince, Sultan Alparslan, şükür secdesine kapandı ve “ Elhamdülillah! Allahü Teâlâ, onların zabdedilmez zannettikleri şehirleri bize zabdetmeyi nasibetti” diyerek Cenabı Hakka hamdetti. Şehir halkının bir kısmı Müslüman oldu. Yine burada da Cami ve Medreseler vs.inşa ettirerek cihaletin yerini ilimle doldurmaya çalıştı.

         Böylece Bizans imparatorluğunun en müstahkem kalesi de düşünce, bütün Hıristiyan âlemi yasa boğuldu. Ama İslam âlemi bayram etti. Nizamül-mülk fetihnameyi Bağdad da bulunan Halife’ye gönderdi ve halife-i müsliminde onlara bol dua etti.

         Sultan Alparslan Ani’den sonra Kars’a yöneldi. Taarruz etmeden evvel, oranın hâkimi Gayik’e(hayik’e) elçi gönderdi. Müslüman olmasını veya emrine girip cizye vermesini teklif etti. Ani şehrinin zafarinden ders alan Hâkim Hayik teklifi kabul ederek cizye vermeyi kabullendi. Türk elçisini siyahlara bürünüp giyerek kabul etti. Sebebini soran elçimize:

        “Dostum Sultan Tuğrul Bey’in vefatından sonra yas tutup, siyah elbiseler giyiyorum!.. Sultana bağlılığını ve vergi vererek hükümdarlığının devamını istedi. Buna hayret eden elçi, durumu sultana arzetti. Alparslan, Karsa gidip Hayik ile barış yaptı. Ve iltifatlarda bulundu. 1064 senesinde Kafkas seferi başarı ile bitmiş Gürcistan, Ermenistan baştanbaşa Selçukluları5n eline geçmiş oldu. Fethedilen yerlere Türk askerleri yerleştirildi.

         Sultan Muhammd Alparslan’ın asıl hedefi, Bizans imparatorluğu idi. Rasülullah s.a.v.den beri Müslümanları sık sık rahatsız eden Hıristiyan Bizans imparatorluğunu tamamen ortadan kaldırmak istiyor, onların ya Müslüman olmalarını veya Müslümanların emri altında cizye veren bir devlet olmalarını arzu ediyordu.

        Bu sebebten, kuzeyden ve doğudan gelecek tehlikeleri evvela bertaraf etti. Artık Bizansın Üzerine gidebilirdi. Allahü Tealanın dinini oralarda da yayabilirdi. Fakat tedbirli ve planlı hareket etmek, acele etmemek lazımdı. İslam ordusunun yan ve gerilerinin emniyetini; gerek taarruz, gerek çekilmelerde sağlamak ve düşmana takviye kuvvetlerin gelmesini önlemek şarttı. Bu hususta gereken Türk taktiği Akıncıları Anadolu’nun derinliklerine sürmeli, düşmanın her türlü savunma imkânlarını yıpratmalıydı. )Devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.