1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 87- SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

87- SULTAN ALPARSLAN

A+A-

1071 senesinde Mekke Emiri Muhammed bin Ebu Hâşimin elçisi, emirin oğluyla Sultan Alparslan’a geldi. Artık Mekke-i Mükerrem de hutbenin Abbasî Halifesi Kâim biemrillah ve Muhammed Alparslan adına okunduğunu, Mısırda’ki bozuk itikadlı Fâtimî halifesinin isminin kaldırıldığını bildirdi. Buna çok sevinen Sultan Alparslan, onlara pek çok ikram ve ihsanlarda bulundu.

         Bu sırada Mısır’daki Fâtımî devleti, Ehl-i Sünnet Müslümanlara karşı eziyet ve işkenceler yapıyor, onları hak yoldan kendi bozuk itikadlarına çevirmeye çalışıyordu. Aşırı taşkın hareketleri, bozuk itikadlarını Abbasi ve Türk ülkelerinde de yaymaya çalışmaları, Eshab-ı kirama dil uzatmaları, göz yumulacak hadiseler değildi.

         Fâtimîler, bozum fikirlerini yayarak İslam devletleri arasında lider olmaya çalışıyorlardı. Tabiî olarak Ehl-i sünnet Selçuklu hükümdarı Alparslan’ın, sünni Abbasi halifesini desdeklemesi, Ftımîlerin işini bozdu. Onları çileden çıkardı. Bu sebeble Türklere karşı yapılan ayaklanmaları desdeklemeye çalıştılar. Bilhassa 1064 senesinden beri Selçukluların, Ehl-i sünnet itikadını yaymak için uğraşması, Fatimîleri, hıristiyan Bizanslılara dost olmaya, Türklere karşı ortak hareket etmeye sevketti.

 İslam âleminde kanayan ve bünyeyi tehdit eden böyle bir çıbanbaşı var iken, Bizanslılarla harp edilemeyeceğini anlayan mücahit Sultan Alparslan, 1070 yılı ortalarında bunları ortadan kaldırmak üzere harekete geçti. Hayatını Ehl-i sünnet itikadını yerleştirmeye ve İslam dinini yaymaya adayan, Allahü Tealanın aşkı ve sevgili peygamberimizin muhabbetiyle yanan Sultan, az bir kuvvet ile Van gölünün kuzeyinden ilerleyerek Malazgirt’e geldi. (Devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.