1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 88-Sultan Alparslan
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

88-Sultan Alparslan

A+A-

İki yüz bin kişilik bir Hıristiyan sürüsüyle, ilayı kelimetüllah için çarpışacaklardı. Tek bir düşünce etrafında yekvücut olmuşlardı. Düşman iki yüz bin değil beş yüz bin de olsa, Allahü tealanın emirlerini yapıp yasaklarından kaçındıkça ve başlarındaki kumandanlarına tam olarak itaat ettikçe, zaferin kendilerinin olacağına inanıyorlardı.

         Alparslanın bu kadar kısa bir zamanda karşısına çokabileceğini tahmin edemeyen rum İmparatoru, ordusunu Rahva ovasının öbür başında düzene soktu.

        Sevgili peygamberimizin sünneti şerifine tam ittiba eden Sultan Alparslan, İbn-i Mühelbânın başkanlığında ve çok sevdiği, güvendiği komutanlarından Sav Tekin’in de bulunduğu bir elçi heyetini 25 Ağustos Perşembe günü Romen Diyojen’e gönderdi. Hey’et, Bizans İmparatoruna; “İslamiyeti kabul etmesini, yoksa Müslümanlara bağlı bir devlet olup cizye vermesini veya harbe hazır olmasını” bildirdi.

ONA ZAFER İHSAN EYLE!

Malazgirt savaşı yapılacağı hafta, zamanın halifesi, bütün müslümanların, Alparslan ve ordusuna duâ etmesini emretmiş. Cuma günü cami de okunmak üzere şu duâ metnini hazırlatmıştı:

       “Ya Rabbî! İslam sancağını yükselt ve ona yardımını eksik eyleme. Küfrü tamamen ortadan kaldıracak şekilde onları mahveyle. Sana itaat için canlarını esirgemeyen ve kanlarını dökerek rıza’na kavuşmaya çalışan mücahid kullarına güç, kuvvet ver. Yurlarını muhafaza, kendilerini muzaffer eyle. Emir’l-mü’minin Şehin şah-ı muâzzam hazreti Muhammed Alparslanın dileğini kabul eyle. Din-i İslâm’ı yayıp şerefli ismini yüceltebilmesi için, onu desteğinden mahrum eyleme! Zira o, yalnız senin rızân için rahatını terk etti. Senen yoluna bütün malını harcadı, hatta canını bu yolda fedaya hazır eyledi.   Kitabın Kur’an-ı kerim de;

       ” Ey iman edenler! Size can yakıcı bir azaptan kurtaracak kazançlı bir yolu göstereyimmi? Allahü Tealaya ve peygamberine inanıyorsanız, o’nun yolunda mal ve canınızla cihat ediniz”(saf s.aye:10,11) b uyuruyorsun. Sen vadinden dönmezsin. Allahım! O, nasıl senin davetine uyup din-i İslamı koruma da gevşeklik göstermeden emrine itaat etmiş ve bu uğurda gecesini gündüzüne katmış ise, sen de ona zafer ihsan eyle! Onu, düşmanların hilelerinden uzak kıl ve muhafaza et! Allahım! onun bütün güçlüklerini kolaylaştır ve küffarı bozguna uğratarak İslam askerlerini muzaffer eyle!Amin!...”Devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.