1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 90 Lı Yıllara Mı?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

90 Lı Yıllara Mı?

A+A-

Yazıma ünlü Albert Einstein bir sözü ile başlamak istiyorum.
Einstein diyor ki:
Aynı şeyleri yapıp, farklı şeyler beklemek aptallıktır.
Türkiye’de 30-35 yıldır çeşitli yöntemlerle, fakat aynı yaptırımla terörle mücadele ediliyor. Binlerce insan canı uçtu gitti. Asker- Polis, öğretmen ve masum vatandaşların canına kıyıldı. Maddi çok büyük kayıp yaşadık.
Bir ara durur gibi görülen terör başka boyutta, başka isimlerle yeniden hortladı. Yine kan akıyor. Yeni devletin kaynakları yok ediliyor.
Ekonomistlerin tahminine göre bu yıl Türkiye’de büyüme yüzde 2.2 olacak. Avrupa’da ekonomik kriz yaşayan Yunanistan’ın milli geliri bizim iki katımız kadardır. Biz Yunanistan seviyesine gelmemiz için bu şartlarda 40 yıl beklememiz gerekmektedir.
İzlemekteyiz ve yüreğimiz yanarak görüyoruz ki, yaklaşık 10 gün içinde 50 civarında insanın canı uçtu gitti. Bugün Türkiye’de sosyal bir gerilim var. Çözüm sürecinin reformu beklendi ama olmadı. Terör örgütü ve uzantıları bu işi sabote etti.
Gerilimi azaltmalıdır. Bu görev hepimize düşmektedir. Bazı siyasi partilerin liderleri ya gerilim tohumları ekmekte, ya da halkı rahatlatacak politikalar üretmemektedirler.
Son günlerde ülkemizde yeniden parti kapatılmaktan söz edenler var. İlkesel olarak parti kapatılmamalıdır. Türkiye parti mezarlığı konumundadır. Geçmişte kapatılan partilerin bugün mecliste uzantıları devam ediyor. Ancak terör ile direkt bağlantısı varsa, terörü savunuyor ve vatana ihanet noktasına getiriyorsa parti kapatmanın yanında en küçük yöneticisinden itibaren ömür boyu siyaset yasağı getirilmelidir.
Toplum duyarsız olmamalıdır.” Bize bir şey olmaz” dememelidir. Bu tür tavır içinde olan ülkelerde son hüsran olmuştur. Bugün bu düşünce ile Pakistan bitirildi ama, Hindistan uzaya gidiyor. Bir kısım insanlar” aman İran olmayalım” diyenler, korkarım ki, birkaç yıl sonra “ Keşke İran olabilsek” diyeceğiz.
Toplumda akıllı insanlar tedirgindir. Dua ediyorlar :
“İnşaallah Suriye olmayız”
Genel seçimler yapılalı 2 ay oldu. Henüz hükümet kurulmadı. Koalisyon umudu giderek bitiyor. Surenin bitmesine yaklaşık 3 hafta kaldı. Soruna çözül bulanacak mı ?
Bence hayır!..
Son günlerde K. Irak yönetiminden de Türkiye’nin Suriye içindeki IŞİD ve PKK kamplarına operasyon yapılmasına tepki göstermektedir. İşte Kuzey Irak yönetimi böylece gerçek yüzünü gösteriyor.
Türk devleti, Türk hükümeti aslında çok iyi niyetle “açılım” yada “Barış” sürecini başlattı. Kan akmasın, ülkede bir bayrak, bir ülke içinde kardeşçe yaşayalım” dedi. Ne yazık ki, bu yumuşak ve merhamet yaklaşımı PKK ve terör örgütlerinin ve onun uzantılarının kuvvetlenmesine, toparlanmasına neden oldu.
Türkiye içinde ülkenin, milletin düşmanları vardır. Türkiye dışında da Türkiye’nin düşmanları vardır. Türkiye ile oynuyorlar.
Dışarıda bazı çevreler “Suriye parçalandı. Irak parçalandı. Mısır karıştırıldı. Libya bitti. Şimdi sıra Türkiye’de” demektedirler.
Uyanık olmalıyız. Akıllı davranmalıyız. Tahriklere kapılmamalıyız ve vatan, millet, bayrak, din düşmanlarına fırsat vermemeliyiz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.