1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 91-SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

91-SULTAN ALPARSLAN

A+A-

Sultan Alparslan ise, kesin neticeyi alabilmek için, yiğitlere parmak ısırtacak hareketlerle, muharebenin en kanlı yerinde kılıç dövüşüyor. Bunu gören askerlerimiz, bahadırlarımız arslan kesiliyorlardı. Bu sırada yiğitlerden biri Sultana yaklaşarak, atının dizginini tuttu ve; “ Sultanım mübarek vücudunuzu tehlikeye atıp, bizi öksüz bırakmayın. Garip kalacak Müslümanlara acıyınız” diyerek yalvardı.

        Bu yiğit, muharebenin başından beri canını esirgemeden, sultanın etrafında, onu korumak için gözünü budaktan sakınmayan Ay Tegin idi... atını şahlandıran muzaffer Sultan, ona; “ Ey Ay Tegin! Müslümanların rahatlığı benim rahatsızlığımdandır” dedi ve askerlerine dönerek; “ Vurun Hûda aşkına!..” diyerek haykırdı. Müslüman Türk askerleri, yeni bir gayretle Bizanslıların ortalarına daldı.

         Akşama kadar süren savaş, Müslüman türkün galibiyeti ile bitmiş, Malazgirt Bizanslılara mezar olmuştu. Sultan Alparslan ise, bundan dolayı şükür secdesine kapandı, sevinç göz yaşları dökerek cenab-ı Hakka hamd etti. İmparatorun hazinelerini Sultanın huzuruna getirdiler. Fakat o, bunları görmüyor askerlerini düşünüyordu. Âlimler ve komutanlariyle harp meydanını dolaştı. Şehitler için fatihalar okunup, defin işleri yapıldı. Bizans İmparatorunun esir edildiği de kendisine bildirildi.

         Ertesi gün muzaffer Sultan, Romen Diyojen’i çadırında, ayakta, bir misafir gibi karşıladı. İmparator, utancından başını kaldıramıyordu. Sultan, onu yanına oturtarak! “ Ey İmparator! Sana elçi gönderdim, barış teklif ettim. Kabul etmedin ve çok para harcadım, büyük ordu toplayarak buraya kadar geldim. Nihayet aradığımı yakaladım. Ülkeme yapılanları, İslam ülkelerine yapmadıkça geri dönmem” diyerek gururlandın. Bu serkeşliğinin neticesini nasıl buldun?” diye sordu. İmparator;

      “ Ülkeni almak için türlü kavimlerden ordu topladım. Şimdi ise memleketim elinde, kendim önündeyim. İstediğini yapabilirsin!” dedi. Sultan;” Zaferi sen kazansaydın bana ne yapardın?” diye sorunca;”Sen böyle, benim veya adamlarımın lütfuna terk edilmiş olsaydın, ya başını kesmelerini veya darağacında asmalarını emrederdim” cevabını verdi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.