1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 91-SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

91-SULTAN ALPARSLAN

A+A-

          Sultan; ”Hakikaten doğru söyledin, şayet bunun aksini söyleseydin, o zaman yalan söylediğin anlaşılırdı. Şimdi sana ne yapmamı umuyorsun?” diye tekrar sordu. O; “ Ya beni öldürürsün! Ya ülkelerinde beni dolaştırır teşhir ettirirsin!.. Veya... Fakat bunu düşünmek bile hayaldir. Çünkü mümkün görmüyorum!..” dedi. Sultan; 
       “ O mümkün görmediğin nedir? Diye sorunca da; “ Affedilmek ve ülkeme iade edilmem!” dedi. Sultan; “ Seni affetmekten başka bir şey düşünmedim” buyurduğunda, İmparator buna bir türlü inanamadı.;  Sevinçle; “ başlarına geçtiğimden beri Bizans’ın hazinelerini, asker toplamak ve savaş hazırlığı yapmak üzere harcayıp bitirdim. Lâkin hayatımı bağışlamak karşılığında, Bizans ülkesine sahip olman hakkındır” diyerek, bir Bizanslıya yakışacak şekilde ülkesini hayatına feda etti.
        Nihayet iki hükümdar arasında konuşma bir andlaşma ile son buldu. Bu andlaşmanın bazı maddeleri şöyledir:
       Bizans İmparatoru, kurtuluş akçesi olarak bir buçuk milyon altın verecek.Bizans İmparatorluğu her sene Selçuklu Devletine üç yüz altmış bin altın vergi ödeyecek. İhtiyaç halinde, Selçuklu Devletine on bin sûvari ile askerî yardımda bulunacak.
        Bu maddelerin kabul edilmesi ile Bizans İmparatorluğu Türklerin emrinde bir devlet oluyor ve yüz yıllardan beri Anadolu’daki hâkimiyetlerini kaybediyorlardı. Böylece Anadolu’nun kapıları asıl sahiplerine açılmış oluyordu. Malazgirt zaferi Türkler için bir dönüm noktası oluyordu. Bu galibiyetten sonra Anadolu’nun her beldesi fethedilerek Müslümanlar yerleşmeye başladı. Malazgirt zaferi, Sultan Alparslan’ın Türk milletine en büyük armağanı oluyor ve tarihe altın harflerle yazılıyordu.
       Sultan Alparslan, halifenin merakta kalmaması için İslam hükümdarlarının adetlerine uyarak, bir fetihname yazdırıp Bağdad’a gönderdi. Zafer, Bağdad da büyük şenlikler yapılarak, Müslümanlara duyuruldu. Halife, mücahit Sultan’a bir mektup yazarak, kazandığı bu eşsiz zaferi tebrik etti. Ona; “ Dünya hükümdarlarının Efendisi, Müslümanların yardımcısı, dînin parlak tacı, İslam ülkelerinin Sultanı..” gibi övgü dolu sıfatlar verdi.
       İki yüz kişilik bir askeri kıtamız, İmparatoru Sivas’a kadar eşlik ederek götürdü. Oradan geri döndü. Fakat Bizans sarayı ve halkı, Pirens Dukas’ı İmparator ilan etmişlerdi. Aralarında taht mücadelesinde mağlup düşen Romen Diyojen, gözleri oyularak öldürülmüştür. Lakin onun ölümüyle yapılan andlaşma’nın da hükmü kalmamıştı.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.