1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 91-SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

91-SULTAN ALPARSLAN

A+A-

Büyük Selçuklu Sultanı melikşah’ın 1092 senesinde vefatı üzerine Anadolu’ya dönen birinci kılıç Arslan, 1086’dan beri devam eden türkiye Selçuklu Devletindeki fetret devrine son verdi. İznik tahtına sahip oldu. Denizci İzmir Bey’i Çakır beyin kızıyla evlendi.
     Kılıç Arslan, takip ettiği iskan siyaseti ile Anadolunun Türkleşip, bir İslam memleketi olması için doğudan Müslüman Türk aileleri getirtip, Batı Anadolu’ya yerleştirde. İslam âlimleri, ilim adamları, sanatkar ve değerli kumandanlar Türkiye Selçuklu Sultanının himayesinde çalışmaya başlayıp, kıymetli eserler meydana getirdiler. Kılıç Arslanın halka karşı güzel davranışları, askeri ve imar faaliyetleri, Bizans İmparatoru’nu rahatsız ediyordu.
    Haçlı orduları saldırıları sonucu, Türkiya Selçuklu Devletinin başşehri, İznik’ten Konya’ya taşındı. Habur ırmağı yakınlarında yaptığı savaşta, yaralanıp ırmağı geçerken boğularak şehit düştü.
    Türkiye Selçuklu Devletinin buhranlı devrelerinde hükümdar olan Kılıç Arslan, teşkilatçı bir devlet adamıydı. Üstün kumandanlık kabiliyetine sahip, hayatı mücadele içinde geçen büyük bir kahraman ve gazidir. Mutaassıp haçlı ordularına ağır kayıplar verdirerek, Türklerin Anadolu topraklarından atılamayacağını isbat etti. Çok hayır işleyip, ahalinin sevgisini kazandı. Hıristiyan halka da adalet ve şefkatle davrandı. Bu yüzden vefatı halk içinde matem oldu.
    Kılıç Arslan’ın Anadolu’ya gelişi nasıl Türkler arasında birbayram havası estirmişse, destan olan cihadından ve savaşlarından sonra genç yaşta ölümü de o derece mateme sebep oldu. Kılıç Arslan, on beş senelik saltanat devresinde çok büyük hadiselerle karşılaşmış, haçlı seferleri ve Bizans karşısında varlığı tehlikeye düşen Anadolu, Türklüğün bu yeni vatanında yaşamasına vesîle olmak kudretini göstermiştir.(t.g.türk sultanları s.305)1)Kamûs-ül-âlâm;cd-5,sh.3692 2) Selçuklular zamanında Türkiye;sh.109 (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.