1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 91-SULTAN ALPARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

91-SULTAN ALPARSLAN

A+A-

“ Ey oğulcuğum” Allahü teâlâ’ya şirk koşma! Çürkü şirk elbette büyük bir zulümdür... Namazını dosdoğru kıl. Emr-i bi’l-maruf nehy-i ani’l-münker eyle. Yani İslam dîninin emirlerini ve yasaklarını Allahü Teâlânın kullarına tebliğ eyle. Başına gelenlere de sabreyle. Çünkü bunlar kat’i surette farz edilen işlerdendir. İnsanları küçümseyip, yüz çevirme. Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Allahü teâlâ kendini beğenip övünen kimseyi, şüphesiz ki sevmez.
    Sevgili yavrum! Hükümdarlar adaletle hükmedip, etmediklerinden süâal olunacaktır. Nitekim Allahü teâlâ Kur’anı kerimde Nahl suresi doksanıncı ayet-i kerimesinde meâlen bu hususta şöyle buyuruyor: Muhakka ki, Allahü teâlâ size adaleti, iyilik yapmayı ve yakınları gözetmeyi emrediyor. Zinadan, fenalıklardan ve insanlara zulüm yapmaktan da nehyediyor. Size böylece öğür veriyor ki, beniseyip tutasınız.”
“Sevgili yavrum! Şu geçip giden dünyanın hiç kimseye kaldığı görülmemiştir. Onun gülüşü yağmur bulutu gibi gelip geçicidir. İnsanı biraz güldürürse bir sene ağlatır.”
 Kılıç Arslan, daha sonra yanına çağırttığı devlet erkânına dönerek; “Benim ikbal ve saltanat güneşimin artık zeval vakti yaklaştı. Ümid edirim ki, şu devlet hükümdarsız, bu belde sultansız kalmaz. Biri giderse muhakkak diğeri gelir. Dünya asla hükümdarsız olamaz. Oğlum Gıyaseddin Keyhüsrev, padişahlığa yakışan üstünlük ve ahlaka sahip bulunuyor. Bu hususta kardeşlerinden daha olgun, üstün ve diğer hükümdarların da fevkında bir kabiliyete sahiptir. Onun bu hususiyetleri apaçık olduğundan, hepiniz görüyor ve takdir ediyorsunuzdur. Bu sebepledir ki, benden sonra saltanatın idaresini o ele alacaktır. Onu veahd tayin eyledim. Bu devletin kapusunu ona açtım. Bizzat ben hayatta iken huzurunuzda bunu bildiriyor ve açıklıyorum. Onu taç ve tahtımın ve saltanatımın varisi olarak ilan ediyorum. Artık kendimi aradan çekiyor, her şeyi ona devrediyorum. Size lazım olan ilk şey onu bi’at edip, emrine tabi olamınızdır.”   ( t.g. türk sultanları. s.308)1)Yeni rehber ansiklopedisi; cd-11,sh.379 2)Müsamert-ül-Ahbar; sh.127 (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.