1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 93- KILIÇ ARSLAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

93- KILIÇ ARSLAN

A+A-

Türkeye Selçuklu Devletinin beşinci sultânı. Birinci Kılıç Arslan’ın torunu ve birinci Mesud’un oğludur. II. Kılıç Arslan, babsının sağlığında, 1144 senesinde Elbistan Meliki oldu. Daha sonra, babası onu Konya bölgesine idareci yaptı. Sultan Mes’ud, daha sağlığında II. Kılıç Arslan’a muhteşem bir merasimle taç giydirip, 1155 senesinde tahta geçirdi. Bütün oğullarına ve oğullarına ve komutanlarına da bi’at ettirdi. Sultan I. Mes’ûd’un 11056 senesinde vefatıyla, Kılıç Arslan Türkiye Selçuklu Devleti Sultanı oldu.
       Kılıç Arslan, ülke içinde sükuneti ve komşu Türk beyleriyle anlaşma sağladı. 1159 senesinde Eskişehir yakınlarındaBizans İmparatoru Manuel’i mağlup etti ve bölgeden uzaklaştırdı.
      Anadolu Selçuklu Devletinin en büyük hükümdarlarından olan II. Kılıç Arslan, Anadolu’da milli birliği te’sis için çalıştı. Miriokefalon meydan muharebesini kazanarak Türkiye’nin Türk yurdu olarak kalmasında mühim rol oynadı. Takîp ettiği iskîn siyaseti ile Türkmenlerin yerleşik hayata geçmelerini sağladı. 1170- 71 yılında Daruzzafer adını verdiği Aksaray’ı askeri bir üs haline getirmiş ve camiler, zaviyeler, medreseler ve bir kervansaray yaptırmıştır. Tarımı desdeklemiş ve çifçilere yardımda bulunmuştur. Konya da Alâaddin tepesindeki Sultaniye medresesi ve Altunapa medresesi onun zamanında yapılmıştır. 
     DÜNYA FANİ AHIRET BAKîDİR
    Selçuklu Sultanı Sultan Mes’ud’un oğlu Sultan-ı Saîd Kılıç Arslan, gençlik ve olgunluk çağlarını büyük hizmetlerle geçirip, yaşlılık dönemine ulaştığı ve kendisinde zaîflik alametleri müşahede ettiği zaman, onbir evladından yaşca en küçüğü olan Gıyaseddin Keyhüsrev, yaşı küçük olmakla beraber babasına yakınlığı ve hizmeti en çok geçen evladı idi. Sultan, oğlunu yanına oturtup, şu nasihatı ve vasiyetini söyledi.
“ Kıymetli yavrum! Artık ben bu fanî âlemden göçmek üzereyim ve ahıret azığı, kazancı olacak şeyleri hazırlamakla meşgulüm. Sen ise Sultanlık bağının taze fidanı, ilahi lütuflar bahçesinin çiçeğisin. Benden tahta sen çıkacak ve bu devleti idare edeceksin. Bu hususta sana vasıyet ve nasihatım vardır. Seni on bir kardeşin rasından tercih edip, seçtim. Sende sultanlık istidadı görüyorum. Bu Müslüman milletin başına geçeceksin. Onlar, sana Allahü Teâlânın emanetidirler. Onları sana havale ediyorum. Kur’anı kerimdeki Lokman süresi on iki, on altı ve on yedinci ayet-i kerimelerini sana nasihat ve vasiyetim olarak seçtim. Bütün ömrün ve saltanatın boyunca bunlara sıkı riâyet edeceksin:
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.