1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 95- SULTAN SENCER
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

95- SULTAN SENCER

A+A-

 O tarafa gelelim ve hiçbir tarfta durmayalım. Ve Meyyafarikîn’e ulaşalım, İslam’ın ve Allahü Teâlânın hakkı için, Rum Kayseri bütünesirleri en iyi bir şekilde salıverip, İslam memlektlerinden aldıklarını tamamiyle geri vererek özür dilemezse emredelim ki, bütün Rum kapısına kadar olan memleketlerde bulunan Hıristiyanların hepsini kılıçtan geçireler. Bütün kilise ve mabetleri yerle bir edeler. Yine emredelim ki; Doğudan batıya kadar, deniz de ve karada Sind, Hind, Türk ve Acemlerden büyük orduları Rum tarafına göndereler. Onların çokluğundan sahradaki hayvanlara, havadaki kuşlara yer kalmaya ve bundan sonra da mülkümüzü ( Başşehrimizi) Kostantiniyye yapalım ve Rum askerlerinden büyük küçük kimseyi hayatta koymayalım. Bütün Rumları, idarecilerinden ve askerlerinden mahrum kılalım. Allahü Teâlânın yardımiyle, İslam milletinin şiarı olanmescid ve minber, Rum’un kalbinde yer ede...

    Allahü Teâlâ izzet ve celaliyle, Peygamberlerin serveri Muhammed aleyhisselamın hürmetine vi şehit Sultan Melikşah hakkı için söz veriyorum ki; Eğer bu emrettiğim şekilde esirlerin hepsi vtanlarına ve memleketlerine ulaşmazsa; Bir tek çocuk bile geri kalırsa bu yazdığım şeylerin hepsini yerine getireceğim veâlemlere ibret olarak bırakacağım. Meyyafarikîn’den itibaren Kostantiniyye’ye kadar hiçbir yerde durmayacağım.”

    Bu mektupla korkuya kapılan Bizans İmparatoru’nun kararı; Müslüman esirlerin serbest bırakılması ve gönderilen hediyelerle Sultan Sencer’in gönlünün hoş tutulmasına çalışmak oldu.Evet, onlar öyleydi. Mekânları cennet olsun!(t.g.Türk Sultanları s.363) Makamat-ı Ahmed ) Büy.Selçuklu imparatorluğu;c-2 sh.) Selçuklular tarihi ve Türk islam Medeniyeti;sh.185(Devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.